Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej informuje, że istnieje możliwość udzielenia osobom należącym do kościołów i innych związków wyznaniowych – głównie wyznania prawosławnego – dni wolnych od zajęć reintegracji społecznej i zawodowej. Mimo nie stosowania zasad i reguł wynikających ze stosunku pracy (kodeks prac) oraz nie uregulowanej w ustawie z dnia 13 czerwca 2007r. o zatrudnieniu socjalnym kwestii wolnych dni w czasie świąt religijnych, zaleca się następujący sposób postępowania:
1. Osoby należące do kościołów i innych związków wyznaniowych, których święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy, mogą na własną prośbę uzyskać zwolnienie od zajęć na czas niezbędny do obchodzenia tych świąt, zgodnie z wymogami wyznawanej przez siebie religii.
2. Zwolnienie od zajęć może być udzielone pod warunkiem odpracowania czasu zwolnienia, bez prawa do dodatkowej kwoty świadczenia integracyjnego (analogia do sytuacji odpracowania dni wolnych od pracy bez prawa do wynagrodzenia za pracę w dni ustawowo wolne od pracy lub pracę w godzinach nadliczbowych). Sposobem odpracowania zajęć może być stosowne przedłużenie czasu odbywania zajęć w tygodniu, poza obowiązujący ustawowo czas.
3. Prośbę o udzielenie zwolnienia od zajęć (analogia do pracy) uczestnik, którego święta religijne nie są dniami ustawowo wolnymi od pracy , powinien zgłosić Kierownikowi Centrum Integracji Społecznej co najmniej 7 dni przed dniem zwolnienia (analogia do sytuacji stosunku pracy). Kierownik Centrum Integracji Społecznej zawiadamia uczestnika zajęć o warunkach odpracowania zwolnienia nie później niż 3 dni przed dniem zwolnienia.
Dodatkowymi pomocniczymi dokumentami prawnymi są:
1. Ustawa z 17 maja 1989 roku o gwarancjach wolności sumienia i wyznania (Dz.U. Nr 29, poz. 155 z późn. zm.).
2. Rozporządzenie Ministrów Pracy i Polityki Socjalnej oraz Edukacji Narodowej z 11 marca 1999 roku w sprawie zwolnień od pracy i nauki osób należących do kościołów i innych związków wyznaniowych w celu obchodzenia świąt religijnych nie będących dniami ustawowo wolnymi od pracy (Dz.U. Nr 26, poz. 235).