Życie zaczyna się na emeryturze
30-03-2015
Już ponad 150 tys. seniorów bierze udział w zajęciach na Uniwersytetach Trzeciego Wieku. Co ich tam przyciąga? Przede wszystkim szeroka oferta zajęć i rodzinna atmosfera.
Dla coraz większej grupy osób przejście na emeryturę oznacza podejmowanie nowych wyzwań, nauki i zawierania przyjaźni. - Dla osób w naszym wieku bardzo ważne jest ćwiczenie ciała, ale też umysłu. Nie ma nic gorszego niż bezczynne siedzenie całymi dniami przed telewizorem. Uniwersytet Trzeciego Wieku jest świetną motywacją do stałej pracy nad sobą – mówi Anna Kuldanek, uczestniczka zajęć w milanowskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.
Uniwersytety Trzeciego Wieku rosną w siłę w całej Polsce. W ciągu dekady powstało ich ponad 500. Początkowo wielu do pomysłu uczelni dla seniorów podchodziło z rezerwą. Popularność takich miejsc jest jednak coraz większa.
- Do Uniwersytetu trafiłam przypadkiem. Na pierwsze zajęcia zabrała mnie koleżanka. Na początku podchodziłam do tego pomysłu sceptycznie, ale bardzo szybko przekonałam się, że to był strzał w dziesiątkę – mówi Elżbieta Przeździecka z milanowskiego UTW. – Dla mnie i mojej rodziny bardzo ważny jest dialog międzypokoleniowy. Założyliśmy Stowarzyszenie Pamięci Rodzinnej, a działania UTW świetnie wpisują się w nasze zainteresowania. Na zajęcia od jesieni chodzimy razem z mężem – dodaje Anna Kuldanek.
Motywacją do udziału w zajęciach jest nie tylko chęć poszerzenia wiedzy. - To co przyciąga do naszego UTW coraz więcej osób to także, a może przede wszystkim, rodzinna atmosfera. Tu każdy przyjmowany jest jak członek rodziny – dodaje Elżbieta Przeździecka.
Milanowski Uniwersytet Trzeciego Wieku został założony w 2005 roku. Od 1 grudnia 2006 r. działa jako stowarzyszenie. Dzięki wsparciu w ramach programu ASOS udało się zrealizować projekt „Milanowski senior - aktywny - sprawny – zdrowy”. Uczestnicy wzięli udział m.in. w warsztatach zdrowego żywienia, zajęciach jogi czy wycieczkach do kompleksu basenów termalnych.
Gdzie starać się o wsparcie finansowe?
Uniwersytety Trzeciego Wieku mogą starać się dofinansowanie działalności m.in. w ramach „Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014-2020”. Mogą uzyskać nawet 200 tys. zł dotacji.
Proponowane projekty powinny wpisywać się w jeden z czterech priorytetów: edukacja osób starszych, aktywność społeczna, promująca integrację wewnątrz- i międzypokoleniową, partycypacja społeczna osób starszych i usługi społeczne dla osób starszych.
Więcej informacji o programie można znaleźć
tutaj.