Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Międzynarodowy Kongres Zdrowego Starzenia odbył się w warszawskiej Galerii Porczyńskich w dniach 24-25 września 2015 r. w Warszawie. Współorganizatorem tego wydarzenia jest Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.
Idea tegorocznego Kongresu wynika z obecnych trendów demograficznych. W związku ze starzeniem się społeczeństwa, osoby starsze będą odgrywały w nim coraz większą rolę. Dlatego konieczna jest aktywizacja społeczna osób starszych oraz zapewnienie im godnego życia w jak najlepszym zdrowiu, przez możliwie najdłuższy czas. Celem Kongresu jest podsumowanie dotychczasowych aktywności w ramach polityki senioralnej w Polsce oraz wypracowanie kluczowych wniosków dla dalszych działań.
Podczas I sesji plenarnej kongresu wykład wprowadzający, poświęcony strategii i realizacji Długofalowej Polityki Senioralnej w Polsce w latach 2014-2020, wygłosił minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Paneliści, w większości aktywnie zaangażowani w tworzenie polityki senioralnej i odpowiedzialni za jej realizację ocenili efekty programu z perspektywy 1,5 roku jego funkcjonowania.
- Zdaniem ministra Kosiniaka-Kamysza jednym z priorytetów dla państwa powinien być rozwój tak zwanej srebrnej ekonomii, w tym dostępu do wyspecjalizowanych usług geriatrycznych – Srebrna ekonomia, a więc produkty i usługi dedykowane dla seniorów, pozwalają podnieść standard życia osób starszych, a jednocześnie na tworzenie miejsc pracy dla młodych – powiedział minister.
Zdaniem Krystyny Lewkowicz, Prezes Fundacji „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku”, ważną rolę w procesie integracji osób starszych – szczególnie kobiet, które często z uwagi na większą średnią długość życia, spędzają starość samotnie – odgrywa aktywność umysłowa. – Udział w zajęciach organizowanych przez instytucje takie, jak Uniwersytety Trzeciego Wieku, pozwala na aktywowanie zerwanych więzi społecznych. Umożliwia również pobudzenie talentów, które w przeszłości, z uwagi na brak czasu, nie mogły się rozwinąć – podkreśliła prezes Lewkowicz.