Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
- Konsekwencje zmian demograficznych powodują, że zagadnienia polityki senioralnej nabierają obecnie specjalnego znaczenia – powiedziała minister Elżbieta Rafalska podczas spotkania „Aktywne, Zdrowe Starzenie”. Zostało ono zorganizowane w Senacie RP z okazji Dnia Seniora.
- Współczesne społeczeństwa europejskie, w tym społeczeństwo polskie, charakteryzują się dynamicznymi zmianami w strukturze demograficznej ludności. Zgodnie z założeniami opracowanej przez Główny Urząd Statystyczny prognozy demograficznej, obejmującej okres do 2050 r. w Polsce, w przyjętej perspektywie wystąpi znaczne zmniejszenie liczby dzieci i osób dorosłych, natomiast zwiększy się liczba i udział osób w wieku co najmniej 60 lat – mówiła minister Rafalska.
Dlatego szeroko rozumiana polityka społeczna wobec osób starszych musi stanowić jeden z priorytetów działań publicznych. Minister przypomniała, że skuteczną politykę można tworzyć jedynie w porozumieniu z zainteresowanymi, których ma dotyczyć. Dlatego przy Ministrze Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej funkcjonuje Rada ds. Polityki Senioralnej, będąca forum otwartego dialogu o koncepcji i kształtowaniu polskiej polityki społecznej wobec starości i starzejącego się społeczeństwa.
Do priorytetów Rady, które mają na celu poprawę jakości życia osób starszych poprzez umożliwienie im pozostawania jak najdłużej samodzielnymi i społecznie produktywnymi, należą m.in. stworzenie warunków oraz promowanie uczestnictwa osób starszych w życiu społecznym oraz wspieranie wszelkich form aktywności obywatelskiej, społecznej, kulturalnej, artystycznej i sportowej czy tworzenie warunków umożliwiających wykorzystanie potencjału osób starszych jako aktywnych uczestników życia gospodarczego i rynku pracy.
- Równie ważna jest ochrona zdrowia: zarówno jego promocja, jak i profilaktyka – stwierdziła minister Rafalska.
Polityka społeczna wobec osób starszych już obecnie zajmuje znaczące miejsce w działaniach ministerstwa rodziny. W jej ramach jest realizowany Rządowy Program na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych, którego celem jest poprawa jakości i poziomu życia osób starszych oraz zagospodarowanie ich potencjału poprzez umożliwienie im aktywności społecznej. Jego uzupełnieniem jest Program wieloletni „Senior-WIGOR”, który aktualnie jest dostosowywany do potrzeb i możliwości jednostek samorządu terytorialnego.