Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Rządowy program „Maluch +” oznacza nie tylko lepsze warunki, w których przebywają i uczą się w trakcie zabawy, najmłodsi. To także szansa na rozwój gmin, powiatów czy województw, które mogą uzyskać wsparcie finansowe na powstanie lub doposażenie placówek dla dzieci do lat trzech. Z programu zadowoleni są nie tylko prowadzący same żłobki czy klubiki dziecięce, ale i rodzice maluchów.
„Maluch+” to efektywnie wydane pieniądze na kolejny program rządowy, który pomaga polskim rodzinom. Przybywa pełnowartościowych miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych, w tym także dla dzieci niepełnosprawnych. W ramach Programu przewidziano także wsparcie dla tzw. dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, oraz wymagających szczególnej opieki i na ten cel również wydatkowane są pieniądze z budżetu państwa.
W programie „Maluch+” chodzi przede wszystkim o to, by dzieciom zapewniona została jak najbardziej profesjonalna opieka i w jak najlepszych warunkach. O środki z programu mogą ubiegać się nie tylko samorządy terytorialne, ale także „osoby prawne”, a nawet nie posiadające tzw. osobowości prawnej. Program Maluch+ nie tylko wspiera już działające żłobki czy klubiki dziecięce, ale pozwala tworzyć nowe, od samych podstaw.
Mówi Monika Bożek, Dyrektor Żłobka Samorządowego w Wiśniowej:
Na terenie naszej gminy nie było takiej placówki jak żłobek, więc dla tutejszych mieszkańców utworzenie placówki jest bardzo dużym wsparciem. Pozwala to rodzicom swobodnie podjąć pracę nie martwiąc się, jak zorganizować opiekę dla maluszków. Nasz żłobek otrzymał „dotację” z programu „Maluch+” w kwocie 389,6 tys. zł, z czego 92 tys. zł zostało przeznaczone na pierwsze wyposażenie żłobka (zabawki, meble, pomoce dydaktyczne itp.). Zakupiliśmy też zabawki, które są atrakcyjne dla dzieci, dostosowane do wieku i z atestami.
Rozwój miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech jest bardzo ważny. Dzieci, które uczęszczają do żłobka lub do Klubu Malucha, rozwijają się szybciej pod względem intelektualnym. Szybciej nawiązują kontakty społeczne z rówieśnikami.
Zabawa jest podstawową formą aktywności małego dziecka. W żłobku organizujemy: zabawy ruchowe, rytmiczno-muzyczne, tematyczne oraz dydaktyczne. Z kolei te ruchowe i ćwiczenia wyrabiają się u dzieci poszczególne partie mięśni a ćwiczenia zapobiegają wadom postawy.
Estetyczniej, wygodniej i lepiej dla dzieci
Rządowe dofinansowanie pozwala więc tworzyć estetyczne warunki lokalowe i dobre zaplecze kadrowe do opieki nad najmłodszymi mieszkańcami. Żłobki i Klubiki Dziecięce są wyposażane w zabawki, pomoce i sprzęt maksymalnie dostosowany do potrzeb dzieci. To właśnie tam nasi „milusińscy” nie tylko sami uczą się życia, głównie przez zabawę, ale nabywają tzw. umiejętności społecznych, przebywając razem z innymi dziećmi. Pedagodzy zgodnie uważają, że pierwsze lata dziecka to niezwykle ważny czas, gdy kształtują się ciało i psychika najmłodszych.
Sylwia Błoniarz, mama ośmioletniej Amelii i Ksawerego, 2 lata:
Placówka jest dużym wsparciem i pomocą, ponieważ od kiedy istnieje możemy swobodnie chodzić do pracy nie martwiąc się o naszego synka Ksawerego. Wiemy, że w żłobku otrzymuje najlepszą opiekę. Ma zapewnione wszystko co jest potrzebne do prawidłowego rozwoju małego dziecka. Ksawery poznaje w żłobeczku nowe rzeczy, uczy się samodzielności, dobrego wychowania i prawidłowych nawyków. Zauważyliśmy, że od kiedy syn nasz chodzi do żłobka, wzbogaciła się jego mowa. Szybciej nawiązuje nowe kontakty rówieśnicze i jest bardziej śmiały w stosunku do rówieśników.
Ogromną zaletą programu „Maluch+” jest to, że rodzice powierzający swoje maleństwa pod opiekę żłobka mogą spokojnie wrócić do pracy, nie zaprzątając sobie głowy tym, z kim zostawią dziecko. Mają też czas na szukanie całkiem nowej pracy.
Program pozwala zachować im spokój ducha - w tym czasie, gdy są aktywni zawodowo wiedzą, że ich dziecko poznaje świat otoczone profesjonalną opieką, nabierając wiedzy o świecie, pewności siebie i samodzielności.
Efekty programu
Dzięki tegorocznej edycji programu „Maluch+” utworzonych zostanie 24,5 tys. miejsc dla maluchów, dofinansowanych będzie ok. 56 tys. miejsc, w tym prawie 640 dla dzieci niepełnosprawnych i wymagających szczególnej opieki.
W całej Polsce działa już 4 460 placówek dla maluchów oferujących prawie 126 tys. miejsc opieki. Ok. 16,6% dzieci od 1. do 3. roku życia jest objętych opieką w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennego opiekuna.
Ważne zmiany wprowadzono w 2017 roku wraz z nowelizacją tzw. ustawy żłobkowej przygotowaną przez MRPiPS. Wprowadziła ona ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu żłobków i klubów dziecięcych. Zniesiony został wymóg posiadania w żłobku co najmniej dwóch sal przeznaczonych na pobyt dzieci. Wprowadzono możliwość większej integracji żłobków i klubów dziecięcych z przedszkolami.