Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
OTWARTY KONKURS OFERT NA FINANSOWE WSPIERANIE PROGRAMÓW Z ZAKRESU OPIEKI NAD DZIECKIEM I RODZINĄ W ROKU 2009.
Minister Pracy i Polityki Społecznej informuje, że działając na podstawie ustawy z dnia 12 marca 2004r. o pomocy społecznej. (Dz. U. z 2008 r. Nr 115, poz.728 z późn. zm.), w roku 2009 będzie udzielać dotacji celowych na finansowe wsparcie jednostek samorządu terytorialnego w budowaniu lokalnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną.
W bieżącym roku na realizację tego zadania przeznaczono kwotę 7.800.000 zł.
I. Opis rodzaju zadań
Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2009 Rokiem Rodzinnej Opieki Zastępczej. Rodzinną pieczę zastępczą uznano za najlepszy sposób pomocy dzieciom okresowo pozbawionym pieczy rodziny własnej. W związku z powyższym, w ramach tegorocznego konkursu dofinansowywane będą działania na rzecz rozwoju rodzinnej pieczy zastępczej w samorządach lokalnych.
Za priorytetowe będą uznane programy, których celem jest:
1. Promocja i edukacja w zakresie tworzenia rodzinnych form pieczy zastępczej.
2. Tworzenie niespokrewnionych z dzieckiem rodzin zastępczych, zawodowych niespokrewnionych z dzieckiem rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka.
3. Tworzenie infrastruktury niezbędnej dla dobrego funkcjonowania rodzinnej pieczy zastępczej, w tym rodzin zastępczych (dostęp do specjalistów z różnych dziedzin oraz do różnych form wsparcia rodzin zastępczych) oraz tworzenie jednostek specjalistycznego poradnictwa dla rodzin naturalnych, zastępczych oraz adopcyjnych.
4. Wspieranie istniejących niespokrewnionych rodzin zastępczych i zawodowych niespokrewnionych z dzieckiem rodzin zastępczych oraz rodzinnych domów dziecka poprzez m.in. dofinansowanie dodatkowych szkoleń w zakresie m.in. doskonalenia umiejętności opiekuńczo –wychowawczych.
II. Zasady przyznawania dotacji
1. Postępowanie konkursowe odbywać się będzie przy uwzględnieniu przepisów zawartych w art. 25 – 35 ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008 r. Nr 115, poz.728 z późn. zm.)
2. O dotacje mogą ubiegać się jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego.
3. Przy ocenie programów opracowanych i zgłaszanych przez jednostki samorządu terytorialnego szczególnie promowane będą programy budowania lokalnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną, realizowane we współpracy z organizacjami pozarządowymi w oparciu o partnerstwo lokalne (na zasadach określonych w ustawie o pożytku publicznym i wolontariacie).
4. Przy kalkulacji wysokości dofinansowania będzie brany pod uwagę wkład własny podmiotu wnioskującego w realizację programu. Dotacja nie może przekroczyć 80% kwoty całkowitej przeznaczonej na realizacje zadania.
III. Zasady składania ofert:
1. Oferty należy składać wyłącznie na formularzu określonym w rozporządzeniu Ministra Polityki Społecznej z dnia 8 marca 2005 roku w sprawie określenia wzoru oferty podmiotu uprawnionego (Dz. U. Nr 44, poz. 427).
2. W ofercie należy wyraźnie zaznaczyć, czy ubiegający się o dotację samorząd jest gminą wiejską, gminą miejską, powiatem ziemskim, powiatem grodzkim lub samorządem wojewódzkim.
3. Oferty, wraz z załącznikami wymienionymi w pkt IV, należy nadesłać listem poleconym z dopiskiem na kopercie „Oferta na konkurs z zakresu opieki nad dzieckiem i rodziną - 2009 r.” do Wydziału Polityki Społecznej właściwego Urzędu Wojewódzkiego w terminie 30 dni od daty ukazania się ogłoszenia (liczy się data stempla pocztowego) lub złożyć w powyższym terminie osobiście w Wydziale Polityki Społecznej właściwego Urzędu Wojewódzkiego.
4. Wydziały Polityki Społecznej UW, po dokonaniu wstępnej oceny, przekażą dokumentację wraz z opinią wojewody o złożonej ofercie, do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej
w ciągu 14 dni, licząc od dnia następnego po upływie terminu składania ofert.
5. Oferty złożone w Urzędzie Wojewódzkim nie podlegają uzupełnieniu ani korekcie po upływie terminu składania ofert.
6. Przed upływem terminu składania ofert Departament Świadczeń Rodzinnych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej udziela stosownych wyjaśnień dotyczących wymogów formalnych (poniedziałki i piątki w godz. 9:00 – 15:00) pod nr tel.
(022) 55-10-169, 55-10-177, 55-10-239.
7. Złożenie oferty nie jest równoznaczne z zapewnieniem przyznania dotacji lub z przyznaniem dotacji we wnioskowanej wysokości.
8. Oferty niekompletne lub wadliwe nie będą rozpatrywane.
IV. Wymagana dokumentacja:
1. Prawidłowo i kompletnie wypełniony formularz oferty (podpisany przez osoby uprawnione do reprezentowania samorządu),
2. Program budowania lokalnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną wraz z uchwałą Rady Gminy lub Rady Powiatu, zatwierdzającą ten program.
3. Opinia o programie wydaną odpowiednio przez:
· marszałka (w przypadku programu regionalnego);
· starostę (w przypadku programu powiatowego);
· prezydenta, burmistrza, wójta (w przypadku programu gminnego).
Prosimy o niezałączanie innych załączników niż wyżej wymienione.
V. Tryb stosowany przy wyborze oferty i termin wyboru oferty:
- Oferty zostaną przekazane do rozpatrzenia Zespołowi ds. Opiniowania Ofert pod kierunkiem Dyrektora Departamentu Świadczeń Rodzinnych MPiPS, powołanemu zarządzeniem Ministra Pracy i Polityki Społecznej.
- Zespół ds. Opiniowania Ofert dokona analizy złożonych ofert w oparciu o przepisy ustawy z dnia 12 marca 2004 roku o pomocy społecznej (Dz.U. z 2008 r. Nr 115, poz. 728 z późń. zm.) oraz wstępnego podziału dotacji, kierując się kryteriami podanymi w treści ogłoszenia, a następnie przedłoży Ministrowi Pracy i Polityki Społecznej rekomendacje co do wyboru ofert i wysokości dotacji.
- Kwota przyznanej dotacji może być niższa od określonej w ofercie.
- Ostatecznego rozstrzygnięcia konkursu ofert dokona Minister Pracy i Polityki Społecznej. Przewiduje się, że rozstrzygnięcie konkursu nastąpi nie później niż w ciągu 40 dni od dostarczenia ofert przez Urzędy Wojewódzkie do MPiPS.
- Wyniki otwartego konkursu ofert zostaną podane do wiadomości publicznej na stronie internetowej MPiPS oraz przekazane do Wydziałów Polityki Społecznej Urzędów Wojewódzkich.
- Do rozstrzygnięcia w sprawie wyboru oferty i udzielenia dotacji nie stosuje się trybu odwoławczego.
- Możliwe jest dofinansowanie więcej niż jednej oferty tego samego podmiotu.
VI. Kryteria wyboru ofert.
Rozpatrywane pod względem merytorycznym będą jedynie oferty spełniające wszystkie wymagane kryteria formalne. Ocena formalna polega na sprawdzeniu kompletności i prawidłowości oferty, zgodnie z wymaganiami podanymi w ogłoszeniu. Oferty, które nie spełnią wymogów formalnych, pozostaną bez rozpatrzenia.
1. Kryteria oceny formalnej:
· Oferta musi zostać złożona prawidłowo i w terminie, tj. zgodnie z wymogami pkt III ogłoszenia, na druku zgodnym ze wzorem wraz z wymaganą dokumentacją wymienioną w pkt IV ogłoszenia.
· Dokumenty muszą być podpisane przez osoby uprawnione do reprezentowania samorządu.
2. Kryteria merytoryczne:
· Przedmiot (temat działań) oferty jest zbieżny z zadaniami priorytetowo traktowanymi w konkursie oraz z Programem budowania lokalnego systemu opieki nad dzieckiem i rodziną.
· Oferta realizacji zadania zawiera szczegółowo opracowane: cel, opis beneficjentów, metody pracy, harmonogram realizacji, mierniki realizacji celu.
· Realizatorzy zadania posiadają doświadczenie w przedmiotowym zakresie.
· Realizator dysponuje bazą lokalową i zasobami materialnymi odpowiednimi do realizacji zadania.
· Kalkulacja kosztów jest zgodna z wymogami oferty (wymienionymi w pkt II ogłoszenia) oraz odpowiednia do zakresu rzeczowego zadania i harmonogramu jego realizacji.
· Szczegółowy opis pozycji budżetu na realizację zadania.
VII. Termin i warunki dofinansowania realizacji zadania
1. Zadania mają być realizowane w 2009 roku.
2. W ramach przyznanej dotacji rozliczane będą koszty zadania ponoszone od dnia zawarcia porozumienia; nie przewiduje się refundacji wydatków poniesionych przed zawarciem porozumienia.
3. W przypadku otrzymania dotacji wnioskodawca zobowiązany jest w terminie 14 dni od daty ogłoszenia na stronie internetowej MPiPS wyników konkursu, dostarczyć wszystkie niezbędne dokumenty potrzebne do zawarcia porozumienia:
· oświadczenie o przyjęciu dotacji,
· uaktualniony harmonogram i kosztorys realizacji zadania, stanowiące załączniki do porozumienia (przed podpisaniem porozumienia powinny one być zaktualizowane stosownie do przyznanej dotacji, prawidłowo wypełnione i zgodne ze złożoną ofertą).
4. Środki finansowe pochodzące z dotacji nie mogą być wykorzystywane na:
· wydatki inwestycyjne – wydatki na zakup i montaż środków trwałych (tj. wydatki powyżej 3,5 tys. złotych), ich odtworzenie, roboty budowlane itp.;
· zakup nieruchomości;
· pokrycie kosztów utrzymania biura instytucji starającej się o przyznanie dotacji (w tym także wydatków na wynagrodzenia pracowników) o ile nie służą one bezpośrednio realizacji zadania.
5. Podmiot, który otrzyma dotację, będzie zobowiązany zakończyć zadanie w roku 2009 r. Podmiot dotowany będzie zobowiązany przedstawić, w terminie 30 dni po upływie wskazanego w harmonogramie terminu realizacji zadania, szczegółowe sprawozdanie merytoryczne i finansowe na formularzu stanowiącym załącznik do rozporządzenia Ministra Polityki Społecznej z dnia 8 marca 2005 r. w sprawie określenia wzoru sprawozdania z realizacji zadania z zakresu pomocy społecznej (Dz. U. Nr 44, poz. 428) oraz zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych.