Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
14 i 15 października Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej było organizatorem Ogólnopolskiej Konferencji „Sprawca czy ofiara?” w ramach Krajowego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie. Konferencja współfinansowana była ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego i Mechanizmu Finansowego EOG 2009-2014.
Rozpoczynając konferencję, Krystyna Wyrwicka, Dyrektor Departamentu Pomocy i Integracji Społecznej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej podziękowała norweskim partnerom za wsparcie i zaangażowanie w obszarze przeciwdziałania przemocy.
- Przemoc w rodzinie i przemoc wobec kobiet jest zjawiskiem nie znającym granic geograficznych i niezależnym od wieku, koloru skóry, występującym we wszystkich klasach społecznych we wszystkich krajach - powiedział gość honorowy Karsten Klepsvik, Ambasador Królestwa Norwegii w Polsce. Ambasador zwrócił również uwagę na rolę Rady Europy w promowaniu praw człowieka, w tym ochrony kobiet przed przemocą i wyraził nadzieję, że program przyczyni się do zmniejszenia zjawiska przemocy w rodzinie i przemocy wobec kobiet oraz do wzmocnienia polsko-norweskiej współpracy.
W konferencji wzięli udział przedstawiciele instytucji zaangażowanych w przeciwdziałanie przemocy w rodzinie na szczeblu centralnym oraz regionalnym i lokalnym. Obecni byli również przedstawiciele Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, które pełni rolę Krajowego Punktu Kontaktowego dla funduszy norweskich i EOG.
Prelegenci z Ministerstwa Sprawiedliwości, Michał Lewoc, i Centralnego Zarządu Służby Więziennej, Sebastian Lizińczyk, zaprezentowali obowiązujące rozwiązania prawne oraz programy oddziaływań korekcyjno-edukacyjnych dla sprawców przemocy w rodzinie. Swoimi doświadczeniami w pracy ze sprawcami podzielili się również Stanisław Dziemian, Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Suwałkach oraz Luis Alarcon Arias, prezes Stowarzyszenia na Rzecz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia”.
Nie zabrakło zagranicznych gości, wśród których znaleźli się przedstawiciele norweskiego Ministerstwa Sprawiedliwości oraz Ministerstwa ds. Dzieci, Równości i Integracji Społecznej, a także Rady Europy. Dyrektor organizacji Alternative to Violence, Marius Råkil omówił zagadnienia dotyczące pracy ze sprawcami przemocy w rodzinie w Norwegii, a Heinrich Geldschläger z organizacji Conexus przedstawił standardy europejskie i dobre praktyki w tym obszarze.
Na zakończenie prezentowane były projekty nagrodzone w Programie Osłonowym „Wsparcie Jednostek Samorządu Terytorialnego w Tworzeniu Systemu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie”: „Mądry rodzic – bezpieczny dom” z Kielc, „My wobec przemocy” z Górna oraz „Otwórz oczy – STOP przemocy z Buska Zdroju. Autorom nagrodzonych i wyróżnionych projektów zostały wręczone listy gratulacyjne.
Konferencję zamknęła Elżbieta Seredyn, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, dziękując prelegentom i uczestnikom za udział i gratulując autorom nagrodzonych projektów.