submenu
content

Realizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

24-01-2014

Minister Elżbieta Seredyn przedstawiła w Sejmie Informację Rady Ministrów o realizacji w roku 2012 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 roku o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej.

 

W 2012 r. zatrudniono 2,1 tys. asystentów rodziny, którzy są zupełnie nowym  narzędziem  wsparcia rodziny wychowującej dzieci. Z pracy asystentów rodziny skorzystało w 2012 r. ok. 19 tys. rodzin. W przypadku ponad połowy rodzin, z którymi zakończono w roku sprawozdawczym pracę, została ona uwieńczona sukcesem, co oznacza pozostawienie dzieci we własnym środowisku rodzinnym - powiedziała minister Seredyn.

 

Natomiast, co warto podkreślić, w I połowie 2013 roku zatrudnionych było już 2486  asystentów rodziny, a więc tylko w ciągu 6 miesięcy ich liczba zwiększyła się o 19%. Zatrudnianie asystentów rodziny w znacznej mierze jest dofinansowane ze środków budżetowych. W 2012 roku przekazano na ten cel kwotę 17, 5 mln złotych. Stanowi to 45 proc. ogółu wydatków na ten cel w 2012 r. Dzięki temu dofinansowano zatrudnienie blisko 1 200 asystentów, tj. ok. 57% ogółu asystentów zatrudnionych w 2012 r. Z usług asystentów skorzystało w 2012 r. 18 947 rodzin. Natomiast w 2013 roku przekazano kwotę znacznie wyższą, tj. ok. 38 mln złotych - dodała minister Seredyn.

 

O ile w latach wcześniejszych liczba dzieci pozostających w pieczy zastępczej utrzymywała się na względnie stałym poziomie, o tyle w 2012 r. liczba dzieci w pieczy zastępczej zmniejszyła się ogółem o ok. 16 tys. dzieci - tj. 17%. W części spadek liczby dzieci w pieczy zastępczej, jest efektem  pracy asystentów rodziny i działania innych mechanizmów ustawy.

 

Przeciętny miesięczny koszt utrzymania dziecka w rodzinnej pieczy zastępczej w 2012 r. kształtował się na poziomie 1 052 zł, natomiast przeciętny koszt utrzymania dziecka w instytucjonalnej pieczy zastępczej wyniósł 3 760 zł. Pokazuje to, że nie tylko z uwagi na dobro dziecka i jego prawo do środowiska rodzinnego, ale również z przyczyn ekonomicznych – rodzinna piecza zastępcza winna być rozwijana przez samorząd terytorialny - podkreśliła minister Seredyn.

 

Powoływanie koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej w 2012 r., jako wsparcia dla rodzin zastępczych w codziennym trudzie wychowania powierzonych dzieci, miało charakter zadania fakultatywnego dla samorządu powiatowego. Mimo tego w zdecydowanej większości powiatów koordynatorzy zostali powołani. Ich wsparciem objęto połowę podmiotów rodzinnej pieczy zastępczej (stan na 31 grudnia 2012 r. – 820 koordynatorów).


Natomiast, według danych za I półrocze 2013 roku w Polsce zatrudnionych było już 920 koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej. Zatrudnienie koordynatorów było dofinansowane w 2012 roku ze środków budżetu państwa w kwocie ok.7,5 mln złotych, natomiast w roku 2013 kwota dofinansowania wyniosła ok. 8 mln złotych.

 

Kończąc przekazywanie informacji, minister Seredyn podkreśliła, że dokonując oceny działania ustawy po pierwszym roku jej obowiązywania, należy wziąć pod uwagę, że reforma systemu ujęta w ramy przepisów o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej została rozpisana na lata, tak aby samorządy mogły się do niej organizacyjnie i finansowo przygotować, zatem o trwałych kierunkach zmian mówić będzie można przy prezentacji kolejnych informacji z realizacji ustawy.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: