Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W ciągu trzech lat w Polsce przybyło 1000 nowych żłobków i innych placówek opieki. Tylko w ciągu ostatniego półrocza powstało 200 dodatkowych placówek. Zwiększyła się też z 32 do 55 tys. liczba miejsc dla najmłodszych dzieci – wynika z najnowszych danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.
- Najnowsze dane ze stycznia pokazują, że w całej Polsce mamy już 1320 placówek dla najmłodszych dzieciaków. W porównaniu do 2011 roku ich liczba zwiększyła się o 140 proc. Mamy już 55 tys. miejsc opieki dla dzieci. To o 23 tys. więcej niż jeszcze dwa lata temu - mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
Zmiany były możliwe dzięki przyjęciu w 2011 r. ustawy żłobkowej przygotowanej przez ministerstwo. Pojawiły się nowe formy opieki nad najmłodszymi dziećmi: kluby dziecięce i dzienni opiekunowie, którzy zajmują się kilkorgiem dzieci u siebie w domu na koszt samorządów. Ustawa ułatwiła też legalne zatrudnianie niań. Wystarczy zgłosić ją do ZUS, a budżet opłaci za nią składki na ubezpieczenie społeczne.
Na efekty nie trzeba było długo czekać. O ile na początku 2011 roku funkcjonowało 511 placówek, to na koniec 2012 roku ich liczba wzrosła do 926, czyli aż o 81 proc. W ciągu ostatniego roku powstało dodatkowych 400. Większość utworzyły samorządy i osoby fizyczne (łącznie 92 proc.). Dofinansowanie od samorządów otrzymało blisko 74 proc. zarejestrowanych żłobków i klubów dziecięcych.
- Wciąż nadrabiamy wieloletnie opóźnienia. Chcemy, aby nie tylko w dużych miastach, ale również w małych miejscowościach rodzice mieli szansę pozostawienia dziecka pod dobrą opieką i powrotu do pracy - mówi minister Kosiniak-Kamysz.
Kolejne ułatwienia w zakładaniu i prowadzeniu miejsc opieki dla najmłodszych dzieci wprowadziła nowela ustawy żłobkowej z lipca 2013 roku. Zmieniono sposób finansowania żłobków. Do tej pory budżet państwa pokrywał połowę kosztów utworzenia placówki. Obecnie wystarczy, że samorząd wyłoży 20 proc. środków, pozostałe 80 proc. dołoży rząd.
O dofinansowanie od państwa może się też ubiegać więcej podmiotów - już nie tylko samorządy, ale też przedsiębiorcy i organizacje pozarządowe. W sumie ministerstwo na rozwój żłobków przeznaczyło w latach 2011 - 2013 aż 500 mln złotych (środki z budżetu państwa oraz środki UE).
Dużą popularnością cieszy się resortowy program „Maluch”. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej na jego realizację przekazało od 2011 do 2013 roku ok. 220 mln zł.