Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Dziś przypada 20. rocznica Międzynarodowego Dnia Rodzin, ustanowionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych.
Rodzina, aby się rozwijać, wymaga odpowiedniego wsparcia. Dotyczy to zarówno młodych rodziców, jak i rodzin wielodzietnych. Potrzebne są miejsca pracy, odpowiednia opieka nad dziećmi oraz zapewnienie komfortowych warunków w życiu zawodowym i osobistym. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wprowadziło szereg rozwiązań, które pomagają rodzinom.
Więcej żłobków
Tworzenie nowych miejsc opieki nad dziećmi to jeden z priorytetów Ministerstwa. W 2013 roku powstało o 585 palcówek więcej niż rok wcześniej. W sumie w ubiegłym roku działało ich łącznie 1511. Powstało zarówno więcej żłobków (452), jak i klubów dziecięcych (107). Zwiększyła się również liczba opiekunów dziennych (z 30 do 56 osób).
W tym roku Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przeznaczy 101 mln zł na budowę i utrzymanie miejsc opieki dla najmłodszych dzieci w ramach programu MALUCH 2014. Środki trafią do gmin, przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. Dofinansowanie może wynieść nawet 80 proc. kosztów projektu.
- 216 mln zł, które przeznaczyliśmy na realizację programu w latach 2011-2013 przynosi wymierne efekty. W sumie mamy już 55 tys. miejsc dla dzieciaków - mówi minister pracy i polityki społecznej, Władysław Kosiniak-Kamysz. – Zyskują też rodzice, bo dotacje z programu pomniejszają ponoszone przez nich opłaty. To także sposób na ułatwienie im powrotu do pracy - dodaje.
- Wsparcie z programu MALUCH dostaliśmy dwa razy - w 2011 i 2013 roku. W sumie powiększyliśmy żłobek o 72 miejsca dla najmłodszych. Wszystkie pomieszczenia przeznaczyliśmy dla dzieci do lat 3. Dobudowaliśmy drugie skrzydło, wyposażyliśmy sale zabaw i sypialnie - powiedziała Agnieszka Bieniek ze Żłobka Miejskiego nr 1 w Polkowicach.
Znowelizowana ustawa żłobkowa wprowadziła ważne zmiany. Gminy, które chcą dostać dofinansowanie z budżetu państwa na żłobek albo klub dziecięcy, muszą teraz zapewnić tylko 20% wkładu własnego. Wcześniej było to 50%. Oznacza to w praktyce, że rząd może dofinansować nawet 80% inwestycji.
Zmiany umożliwiają też ubieganie się o dotacje osobom fizycznym, przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym. Dotychczas mogły o nią występować jedynie samorządy.
Powrót do pracy
Reforma urzędów pracy wprowadza dodatkowe wsparcie dla przedsiębiorców, którzy zatrudnią rodziców wracających do pracy po okresie opieki nad dzieckiem. Pierwsze z nich to grant na telepracę, który dofinansowuje utworzenie stanowiska dla rodzica pracującego zdalnie. Telepraca umożliwia elastyczne zarządzanie czasem i zadaniami. Dzięki temu rodzice mogą wykonywać swoje obowiązki również z domu.
Także przedsiębiorca, który zatrudni bezrobotnego rodzica wracającego na rynek pracy otrzyma dodatkowe fundusze. Wsparcie może być wypłacane przez rok w wysokości połowy pensji minimalnej lub przez półtora roku. Wtedy stanowić będzie jedną trzecią minimalnego wynagrodzenia.
Dłuższy urlop dla rodziców
W pierwszym roku życia dziecka rodzice poświęcają najwięcej czasu na opiekę nad nim. Dlatego Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wydłużyło płatny urlop z 24 tygodni w 2012 roku do aż 52 tygodni.
Rodzice mają do dyspozycji: 20-tygodniowy urlop macierzyński (z czego 14 tygodni po porodzie zarezerwowanych jest tylko dla matki); 2-tygodniowy urlop ojcowski; 6-tygodniowy urlop macierzyński dodatkowy; oraz 26-tygodniowy urlop rodzicielski. Z dwóch ostatnich (urlop macierzyński dodatkowy i urlop rodzicielski) na równych prawach mogą korzystać zarówno mama, jak i tata.
Rodzice w czasie urlopów nie muszą rezygnować z pracy. Mogą łączyć urlop rodzicielski z pracą na pół etatu. W trakcie urlopu macierzyńskiego (podstawowego i dodatkowego) oraz urlopu rodzicielskiego mogą też pracować na umowę zlecenie, umowę o dzieło lub prowadzić działalność gospodarczą.
- Zmiany w urlopach dają rodzicom więcej czasu na opiekę nad dzieckiem w pierwszym, najważniejszym okresie jego rozwoju. Zwiększają również elastyczność w wykorzystaniu go pomiędzy matką a ojcem - mówi minister Kosiniak-Kamysz.
Do ukończenia przez dziecko 5. roku życia rodzice mogą również skorzystać z trzyletniego urlopu wychowawczego.
Zmiany wprowadzone przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej obejmują także bezpieczeństwo emerytalne. Od września 2013 roku składki na ZUS są opłacane nie tylko za pracowników etatowych, ale również za przedsiębiorców, rolników, bezrobotnych oraz pracujących na umowach o dzieło i zlecenie.