submenu
content

W Krakowie rządziły duże rodziny

20-10-2014

Eksperci, decydenci i rodziny - spotykali się, aby rozmawiać o wyzwaniach związanych z polityką prorodzinną w Polsce i perspektywach, jakie daje program Karta Dużej Rodziny.

 

Wystąpienia przedstawicieli administracji rządowej - Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza oraz Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, samorządowej - Prezydenta Miasta Krakowa Jacka Majchrowskiego, panele dyskusyjne z przedstawicielami biznesu i związków branżowych, samorządów oraz dużych rodzin, występy artystyczne dzieci, strefa rodzica i malucha - między innymi takie atrakcje czekały na uczestników spotkania przyjaciół Karty Dużej Rodziny.

 

- Wsparcie dużych rodzin to nasz wspólny cel: rządu, samorządów, partnerów biznesowych i instytucji. Dzisiejsze spotkanie to okazja do pierwszych podsumowań, ale także wyznaczenia kolejnych celów. Karta Dużej Rodziny staje się największym i najpoważniejszym programem współpracy administracji z biznesem w Polsce. Cały czas prowadzimy rozmowy z potencjalnymi partnerami, a oferta zniżek dla rodzin wielodzietnych jest coraz bogatsza - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

 

Podczas spotkania minister pracy i polityki społecznej podpisał umowy partnerskie z 25 instytucjami i firmami z Małopolski, które przystępiły do grona Partnerów Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Są to instytucje kultury, ośrodki medyczne i firmy transportowe. Posiadacze Karty Dużej Rodziny będą mogli skorzystać m.in. z 30% zniżki na przejazdy jednorazowe Kolejami Małopolskimi, 10% rabatu na odpłatne usługi medyczne w Wojewódzkim Szpitalu Chorób Płuc i Rehabilitacji, Szpitalu Specjalistycznym im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, 20% zniżki na bilety w teatrze im. Witkiewicza w Zakopanem czy bezpłatne wstępy na wystawy stałe i czasowe w Muzeum Tadeusza Kantora w Krakowie.

 

- Małopolska to region silny rodziną, dlatego oczywistym naszym priorytetem jest jej wspieranie. Oferta jaką dzisiaj prezentujemy jest naprawdę szeroka - na 23 instytucje kultury w naszym regionie do programu przystąpiło 21 i to tylko dlatego, że wstęp do pozostałych instytucji jest bezpłatny, więc nie można było tu zaproponować nikomu większej zniżki. Kolejną odsłoną działań na rzecz małopolskiej rodziny jest oferta w ramach Karty Dużej Rodziny. Liczę, że do programu przystępować będzie coraz więcej partnerów, także biznesowych. To się po prostu opłaca nam wszystkim, bo wspieraniem rodzin inwestujemy w przyszłość - powiedział Marek Sowa, Marszałek Województwa Małopolskiego.

 

Lokalne karty coraz silniejsze

 

Podczas konferencji przyznane zostały wyróżnienia dla samorządów, które wspierają duże rodziny w swoim lokalnym środowisku.

 

- Związek Dużych Rodzin "Trzy Plus" ustanowił nagrodę, której patronuje Minister Pracy i Polityki Społecznej, w kategorii „Samorząd”, „Firmy i instytucje” oraz „Media”. Podczas Konferencji zostali wyróżnieni ci, którzy najbardziej przyczynili się do rozwoju Kart Dużej Rodziny w Polsce lub wprowadzili pionierskie rozwiązania w tej dziedzinie - powiedziała Joanna Krupska, prezes związku.

 

Samorządowe karty dla rodzin wielodzietnych posiada już 449 gmin, a kolejne 62 chcą ją wprowadzić jeszcze w tym roku, następne 140 zrobi to w przyszłym roku. 6 województw posiada programy wojewódzkie (lubelskie, lubuskie, łódzkie, opolskie, podkarpackie, świętokrzyskie). Jeszcze w tym roku dołączyć mają kujawsko-pomorskie i zachodniopomorskie, a w przyszłym mazowieckie. KRD działa też w 2 powiatach (kolejne 19 dołączy w tym i przyszłym roku). Łącznie samorządowe karty dla dużych rodzin ma 457 jednostek samorządu terytorialnego.

 

- Mocny akcent samorządowy dzisiejszego spotkania jest celowy. Chcemy pokazać, że lokalne działania są niezbędnym uzupełnieniem tych centralnych i wspólnie tworzą kompleksowe wsparcie dla dużych rodzin w Polsce  - podkreślił minister Kosiniak-Kamysz.

 

Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku nauki. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód.

 

Do tej pory ponad 100 tys. rodzin złożyło wnioski o 523 tys. kart.

 

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej 29 września br. skierowało projekt ustawy o Karcie Dużej Rodziny do konsultacji społecznych. Znalazły się w nim m.in. gwarantowane zniżki dla rodzin wielodzietnych na przejazdy kolejowe i na opłaty paszportowe. Ustawa gwarantuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny 37% ulgi przy przejazdach publicznym transportem kolejowym na podstawie biletów jednorazowych oraz 49%. ulgi dla posiadaczy biletów miesięcznych. Otrzymają również ulgi w opłacie paszportowej: 75% w przypadku dzieci oraz 50% dla rodziców. Rodziny wielodzietne będą także zwolnione z opłat za wstęp do parków narodowych oraz za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego przy staraniu się o przyznanie Karty. Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2015 r. z wyjątkiem zmian dot. ulg w wydawaniu paszportów, które wejdą od 5 czerwca 2015 r.

 

Dotychczas do programu włączyły się m.in. banki PKO BP i BOŚ, sieć PLAY, księgarnie Świat Książki, Bonito i Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne, sieć kin Helios, supermarkety Alma oraz Carrefour, firma paliwowa LOTOS, firma odzieżowa C&A, Towarzystwo Ubezpieczeń Wzajemnych TUW, Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Lista wszystkich zniżek dostępna jest na stronie: www.rodzina.gov.pl

 

Organizatorami konferencji byli: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Związek Dużych Rodzin 3+, Miasto Kraków, Forum Samorządowe na rzecz Dużych Rodzin.

 

Partnerem konferencji był Ambasador Karty Dużej Rodziny Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

 

Patronami medialnymi konferencji byli: PAP, Onet, TVP Kraków, Dziennik Kraków, RMF FM, Dwutygodnik Krakow.pl, miastopociech.pl, MamaDu.pl, czasdzieci.pl

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: