submenu
content

Żłobki, kluby dziecięce, dzienni opiekunowie – powstają kolejne miejsca opieki nad maluchami

09-12-2014

Od uruchomienia rządowego programu MALUCH liczba instytucji opieki nad dziećmi wzrosła o ponad 300%. Liczba żłobków i klubów dziecięcych wzrosła z 571 w 2011 r. do 2 294 w grudniu 2014 r. Tym samym zwiększyła się liczba dzieci, które mogą korzystać z profesjonalnej opieki z 32 tys. w 2011 r. do 70,3 tys. w grudniu tego roku.

 

- Tworzenie nowych i zapewnienia działania już istniejących żłobków jest priorytetem prowadzonej przez nas polityki rodzinnej. Zapewniając rodzicom dostęp do miejsc opieki nad maluchami ułatwiamy im powrót na rynek pracy i godzenie życia zawodowego z rodzinnym– mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

 

O dofinansowanie budowy żłobka lub jego prowadzenia otrzymać może gmina lub podmiot prywatny. W tegorocznej edycji programu dofinansowanie otrzymało 20 950 miejsc opieki z 376 gmin, a środki przeznaczone z budżetu na jego realizację wyniosły 101 mln zł.

 

- Pomysł na założenie żłobka było wspólną inicjatywą dyrekcji przedszkoli i gminy Skarżysko-Kamienna. Do tej pory w naszej gminie był jedynie oddział żłobkowy, który nie zaspokajał wszystkich potrzeb. Dofinansowanie otrzymane z programu MALUCH przeznaczyliśmy częściowo na doposażenie sal oraz pokrycie bieżącej działalności placówki. Żłobek którym kieruję cieszy się bardzo dobrą opinią rodziców. Dzieci bardzo chętnie do niego przychodzą. Dysponujemy bardzo dobrze wyposażoną bazą opiekuńczą, wychowawczą i edukacyjną- wspomagającą rozwój dziecka– mówi Wanda Mamla, dyrektor Żłobka nr 3 w Skarżysku-Kamiennej - Dyrektor Wanda Mamla.

 

 W gminach gdzie nie ma żłobka rodzice mogą otrzymać pomoc ze strony opiekunów dziennych, a rodzice, którzy potrzebują opieki nad dzieckiem w krótszym wymiarze czasu mogą korzystać z klubów dziecięcych.

 

- Od 2008 roku nasz żłobek funkcjonuje jako Integracyjny Żłobek Samorządowy nr 20 „Pluszowy Miś”, który przyjmuje około 140, w tym dzieci z problemami ze wzrokiem, słuchem i zaburzeniami wymowy, wynikającymi z wad słuchu. Zatrudniana przez nas kadra to specjaliści, również dietetyk, psycholog, logopedai pedagog. Posiadamy również bardzo dobrze wyposażony gabinet do indywidualnej pracy z dziećmi wymagającymi wczesnego wspierania rozwoju.Obecnie jesteśmy jedynym integracyjnym żłobkiem w Krakowie. Otrzymane dofinansowanie przeznaczyliśmy na adaptację pomieszczeńna stworzenie stanowisk pracy dla  dwóch dziennych opiekunów oraz objęcie opieką 6 -10 dzieci, których rodzice mogli podjąć pracę zawodową.Program dofinansowywania żłobków w Polsce jest niezwykle potrzebny, by dostępność oraz jakość usług opieki nad dziećmi do lat 3 stale rosły – mówi Stanisława Róg, dyrektor Żłobka nr 20 w Krakowie.

 

Program MALUCH prowadzony jest przez ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej od 2011 roku. Dzięki niemu w całej Polsce powstało 1902 nowych instytucji opieki nad dziećmi. 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: