submenu
content

5 pomysłów na przyszłość urlopów dla rodziców

16-03-2015

Urlop ojcowski i rodzicielski cieszą się coraz większą popularnością wśród rodziców. O pozytywnych aspektach wydłużenia urlopów i propozycjach na przyszłość dyskutowali dziś w siedzibie resortu eksperci.

 

W styczniu br. z urlopu rodzicielskiego skorzystało blisko 133 tys. rodziców, czyli 56 tys. więcej niż rok wcześniej. Na urlopie ojcowskim w tym czasie było 11,4 tys. tatusiów, co dało 154% wzrost w stosunku do stycznia 2014 r.

 

Wprowadzony w 2013 r. urlop rodzicielski dał rodzicom możliwość przebywania z dzieckiem aż do 52 tygodni. Urlopy dla rodziców cieszą się coraz większą popularnością. W całym 2014 r. skorzystało z nich ponad 631 tys. rodziców, w tym 471,9 tys. kobiet i 159,3 tys. mężczyzn. Z urlopów rodzicielskich skorzystało prawie 316 tys. osób. Również z zarezerwowanych tylko dla ojców dwutygodniowych urlopów panowie korzystają coraz częściej. Urlop ojcowski wykorzystać można przez pierwszy rok życia dziecka i może on trwać do 2 tygodni.

 

W Polsce rodzi się coraz więcej dzieci

 

W ubiegłym roku na świat przyszło 375 158 dzieci. Było to 5 582 więcej urodzeń niż w 2013 roku.

 

 

- Wprowadzone przez nas rozwiązania ułatwiające rodzicom godzenie pracy zawodowej z obowiązkami rodzinnymi przynoszą pierwsze rezultaty. Dlatego robimy kolejny krok w tę stronę i chcemy także wspierać matki bezrobotne czy uczące się – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.

 

Od 2016 r. świadczenie rodzicielskie w wysokości 1000 zł. miesięcznie ma trafiać do matek niepracujących, studentek i ubezpieczonych w KRUS. Będzie to świadczenie analogiczne do urlopu rodzicielskiego i podobnie jak w nim rodzice będą mogli to świadczenie pobierać wymiennie. Projekt ustawy po konsultacjach społecznych trafił już na komitet stały Rady Ministrów.

 

O obecnych i możliwych rozwiązaniach z zakresu urlopów rodzicielskich debatowali eksperci. O propozycjach zmian mówiła m.in. minister Irena Wóycicka z Kancelarii Prezydenta RP. – Współpraca z resortem pracy zaowocowała wieloma świetnymi projektami wspierającymi rodzinę. Nasza propozycja zmian w urlopach dla rodziców zakłada uelastycznienie przepisów w tym zakresie i wydłużenie możliwości wykorzystania wolnego czasu na wychowanie dziecka – powiedziała minister Wóycicka.

 

Główne pomysły na przyszłość urlopów dla rodziców, które pojawiły się w czasie debaty to:

 

1. Zapewnienie bezpieczeństwa dla całej rodziny. Chodzi nie tylko o opiekę nad dzieckiem, ale także o komfortowy powrót do pracy przez rodziców. – Dziecko to inwestycja, a rodzice powinni móc być spokojni o zapewnienie jego przyszłości – powiedział Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno Ekonomicznych.

 

2. Elastyczne wykorzystanie urlopu. Rodzice powinni mieć możliwość dzielenia się urlopem między sobą, ale także wykorzystania go nie tylko w pierwszym roku życia dziecka.- Większa indywidualizacja korzystania z urlopów byłaby większą zachętą to posiadania dziecka – powiedziała prof. Irena Kotowska.

 

3. Wydłużenie urlopu ojcowskiego.Chciałabym, żeby ojcowie byli coraz bardziej włączani w wychowanie dzieci. To już zaczyna się zmieniać, ale jeszcze sporo przed nami – powiedziała  Dorota Zawadzka, psycholog dziecięcy.

 

4. Wsparcie dla rodziców wracających na rynek pracy. Rodzice powinni mieć szerszy dostęp do pracy na część etatu. - Dotyczy to zwłaszcza pracowników małych i średnich firm, którzy stanowią w Polsce większość zatrudnionych – powiedziała Aneta Siejka ze stowarzyszenia Matki I Kwartału.

 

5. Pomoc rodzicom nieubezpieczonym. Uczestnicy debaty pozytywnie odnieśli się do propozycji wprowadzenia świadczenia rodzicielskiego także dla bezrobotnych, czy studentów. – To bardzo duże wsparcie zwłaszcza dla mieszkańców terenów wiejskich – powiedziała Monika Rościszewska-Woźniak z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego.

 

Debatę prowadził wiceminister pracy i polityki społecznej Radosław Mleczko. Wśród uczestników byli: prof. Irena Kotowska z Instytutu Statystyki i Demografii w Szkole Głównej Handlowej, Monika Rościszewska-Woźniak z Fundacji Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego, dr Iga Magda z Instytutu Badań Strukturalnych w Szkole Głównej Handlowej, Dorota Zawadzka, psycholog dziecięcy, Aneta Siejka ze Stowarzyszenia Matki I Kwartału oraz Łukasz Komuda z Fundacji Inicjatyw Społeczno – Ekonomicznych.

Debata Debata "Urlopy dla rodziców –... Debata Debata "Urlopy dla rodziców –... Debata Debata "Urlopy dla rodziców –... Debata Debata "Urlopy dla rodziców –... Debata Debata "Urlopy dla rodziców –... Debata Debata "Urlopy dla rodziców –... Debata Debata "Urlopy dla rodziców –...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: