Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Przyjaciele Karty Dużej Rodziny spotkali się 12 października w Krakowie. Kongres Karty Dużej Rodziny to debaty, wymiana doświadczeń, a także liczne atrakcje dla dzieci.
- Karta Dużej Rodziny to projekt, który łączy wiele środowisk w jednym celu – wsparcia rodzin wielodzietnych w Polsce. Dzięki współpracy samorządów, biznesu oraz samych rodzin udało nam się stworzyć jedyną w swoim rodzaju platformę realnej pomocy dla rodzin w ich codziennym życiu – mówil Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej.
Liczba instytucji i firm, które oferują zniżki rodzinom rośnie z dnia na dzień. W programie uczestniczą już m.in. sieć PLAY, T-Mobile, księgarnie Świat Książki i Bonito, Centrum Nauki Kopernik, PKP Intercity, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce. Członkowie rodzin wielodzietnych mogą także skorzystać ze zniżek w sklepach sieci Carrefour oraz na stacjach paliw LOTOS.
Ogólnopolski Kongres Karty Dużej Rodziny organizowany był już po raz drugi. Tegoroczna edycja skupiła w operze Krakowskiej przedstawicieli rodzin wielodzietnych, samorządów, partnerów Karty Dużej Rodziny, organizacje pozarządowe oraz tych, którym los dużych rodzin nie jest obojętny.
- Robimy pierwsze podsumowania, ale to nie jest koniec naszej drogi, to jest dopiero połowa. Karta musi być bogatsza w swojej ofercie. Powinna też być coraz szerzej dostępna – mówił minister Kosiniak-Kamysz.
W programie uczestniczy już ponad 1000 firm i instytucji, które udzielają zniżek w ponad 10 tys. miejsc w całej Polsce. Swoją kartę odebrało już ponad 1,25 mln osób, a wnioski złożyło 1,4 mln osób.
Najwięcej kart zamówiono: na Mazowszu – ponad 210 tys., w Małopolsce – 173 tys. oraz na Śląsku – 135 tys. i w Wielkopolsce – 131 tys. W województwie małopolskim Kartę Dużej Rodziny zamówiło 32,5 tys. rodzin wielodzietnych – to łącznie 173 tys. kart. W programie uczestniczy tu 120 partnerów Karty Dużej Rodziny, którzy udzielają zniżki w 887 placówkach. W Krakowie jest 53 partnerów udzielających zniżki w 246 miejscach.
Karta Dużej Rodziny przyznawana jest każdemu członkowi rodziny, także rodzinom zastępczym i rodzinnym domom dziecka. Rodzicom karta wydawana jest dożywotnio, dzieciom do ukończenia 18 lub 25 lat w przypadku nauki. Osoby niepełnosprawne otrzymają kartę na czas trwania orzeczenia o niepełnosprawności. Karta przyznawana jest bezpłatnie i bez względu na dochód.
Na początku 2015 roku weszła w życie ustawa, która rozszerzyła ustawowe zniżki na przejazdy kolejowe dla dorosłych członków rodzin, wprowadziła zniżki w opłacie paszportowej, zniosła opłaty za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego potrzebnych do wydania KDR oraz zapewniła darmowe wejścia do parków narodowych.
Liczba instytucji i firm, które oferują zniżki rodzinom rośnie z dnia na dzień. W programie uczestniczą już m.in. sieć PLAY, T-Mobile, księgarnie Świat Książki i Bonito, Centrum Nauki Kopernik, PKP Intercity, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce. Członkowie rodzin wielodzietnych mogą także skorzystać ze zniżek w sklepach sieci Carrefour oraz na stacjach paliw LOTOS.
Kongres Karty Dużej Rodziny podsumował cykl regionalnych konferencji „Karta Dużej Rodziny 2.0”. Realizowane są one we współpracy z Centrum Rozwoju Zasobów Ludzkich w ramach projektu: „System ulg i bonifikat skierowanych do rodzin wielodzietnych, certyfikowany spersonalizowaną, bezpieczną Kartą Dużej Rodziny”. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej kończy również prace nad wdrożeniem Systemu Informatycznego Karty Dużej Rodziny. Narzędzie to ułatwi składanie wniosku o przyznanie Karty członkom rodzin 3+ i przyspieszy podejmowanie współpracy z nowymi partnerami handlowymi.
* * *
Podczas Kongresu odznaki Primus In Agendo, przyznawane za zasługi na rzecz wsparcia dużych rodzin w Polsce, wręczył minister Władysław Kosiniak-Kamysz.
Odznaki otrzymali:
Jacek Majchrowski, Prezydent Miasta Krakowa – w uznaniu za dostrzeżenie potrzeb rodzin wielodzietnych i pracę nad udogodnieniami dla nich. Program skierowany do wielodzietnych rodzin funkcjonuje w Krakowie od stycznia 2012 roku.
Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego - który uczestniczył w pracach ministerialnego zespołu ds. Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Miasto Grodzisk od kilku lat zaangażowane jest w promocję dużych rodzin m.in. poprzez organizację szeregu konferencji. W Grodzisku działają też karty lokalne – karta Dużej Rodziny 3+ oraz Karta Dużej Rodziny 4+.
Monika Lipińska, zastępca Prezydenta Lublina - będąca inicjatorką wprowadzenia w Lublinie w 2012 r. programu kierowanego do dużych rodzin Rodzina Trzy Plus. Współtworzyła Forum Samorządowe na rzecz Dużych Rodzin. Jest inicjatorką akcji Miejsca Przyjazne Dużej Rodzinie.
Krzysztof Jan Kaliński, burmistrz Łowicza - z jego inicjatywy w 2010 r. radni przyjęli uchwałę o ,,Łowickiej Karcie Trzy Plus i Rodzinach Zastępczych”. Łowicz jako pierwszy wprowadził 50-procentową zniżkę w opłatach za przedszkole dla rodzin wielodzietnych.
Miasto Gdańsk - odznakę odebrała Izabela Chorzelska, Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego. W tym roku pięciolecie świętuje Karta Dużej Gdańskiej Rodziny. Gdańsk, jako pierwsze miasto w Polsce, wprowadził bezpłatną komunikację miejską dla wszystkich członków dużej rodziny.
Małgorzata Marcińska – która jako podsekretarz stanu w MPiPS brała udział w pracach zespołu ds. Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny. Uczestniczyła w negocjacjach z firmami, zabiegając o jak najlepsze zniżki dla dużych rodzin.
Janina Szumlicz, była Dyrektor Departamentu Polityki Rodzinnej w MPiPS - współtworzyła ogólnopolską Kartę Dużej Rodziny. Zbudowała zespół osób w pełni oddanych idei Karty Dużej Rodziny, którzy całkowicie poświęcili się pracy nad stworzeniem programu. To dzięki jej pracy oraz całego zespołu na początku tego roku weszła w życie ustawa o karcie Dużej Rodziny, dająca rodzinom wielodzietnym ustawowe zniżki m.in. na przejazdy kolejowe.
Bartosz Marczuk, zastępca redaktora naczelnego tygodnika Wprost - w swojej pracy zawodowej promuje postawy prorodzinne, budowanie silnych relacji w rodzinie. Aktywnie działa na rzecz wzmacniania znaczenia rodziny w przestrzeni publicznej. Jest propagatorem wprowadzania rozwiązań w obszarze polityki rodzinnej. Popularyzuje tematy dotyczące rodziny oraz promuje pozytywny wizerunek rodzin wielodzietnych.
Marcin Gruszka, rzecznik Play - za tworzenie dobrego klimatu dla dużych rodzin, za aktywność, pomysłowość i współdzielone przekonanie, że sprawy rodzin należy traktować priorytetowo. Dzięki jego zaangażowaniu i determinacji firma Play tworzy przestrzeń przyjazną dużym rodzinom.
Carrefour Polska – pierwsza sieć wielkiej dystrybucji, która przystąpiła do programu Karta Dużej Rodziny. Każda rodzina z Kartą może skorzystać z rabatu w ponad 80-ciu największych sklepach w Polsce. W imieniu firmy odznakę odebrał Robert Noceń, Dyrektor ds. Eksploatacji Hipermarketów Carrefour Polska Sp. z o. o.
Patronami medialnymi wydarzenia byli: TVP Kraków, Gazeta Krakowska oraz RMF FM. Więcej informacji na temat Karty Dużej Rodziny można znaleźć na stronie: www.rodzina.gov.pl