Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
- Wczoraj przestawiliśmy harmonogram prac nad programem Rodzina 500+, dziś kierujemy go do uzgodnień międzyresortowych, później trafi do konsultacji społecznych – powiedziała w Radiu Wnet minister Elżbieta Rafalska.
Zapewniła też, że fundamenty programu pozostały niezmienione: wniosek o świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci składamy bez informacji o zarobkach, zaś w przypadku ubiegania się o świadczenie na pierwsze dziecko obowiązują kryteria dochodowe, tak jak w przypadku innych świadczeń z pomocy społecznej czy świadczeń rodzinnych.
Decyzja o tym, gdzie będą przyjmowane wnioski, należy do władz gminnych. – Chciałabym, aby do tych spraw zostały wyodrębnione specjalne komórki, ale zdaję sobie sprawę, że w przypadku małych gmin może to być trudne – dodała minister Rafalska.
Ta forma pomocy będzie zaliczana do dochodu, podobnie jak wchodzące w życie od nowego roku świadczenie rodzicielskie w wysokości tysiąca zł, skierowane do osób, które do tej pory nie mogły skorzystać z urlopu rodzicielskiego lub macierzyńskiego – studentów, pracujących na umowach cywilnoprawnych czy bezrobotnych. - Jednak nikt na tym nie straci – zapewniła minister. Będzie to pomoc stała, gwarantowana, wypłacana do ukończenia przez dziecko 18. roku życia. Powinna umożliwić znacznej części rodzin uniezależnienie się od pomocy społecznej.
- Zmieni to nie tylko sytuację wielu rodzin, ale również ułatwi działania pracownikom socjalnym, którzy będą mogli poświęcić swoim podopiecznym więcej czasu – dodała minister.
W Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wkrótce rozpoczną się prace nad całościowym programem polityki rodzinnej, czyli długofalową strategią, koordynującą działania różnych resortów w tej dziedzinie.