Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Narodowa Rada Rozwoju przedstawiła swoje uwagi wobec projektu ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Na spotkaniu, które odbyło się 21 grudnia, minister Elżbieta Rafalska i wiceministrowie Elżbieta Bojanowska oraz Bartosz Marczuk zapoznali się ze stanowiskiem Rady wobec projektu programu Rodzina 500+
– Uwzględniliśmy głosy, jakie wpłynęły podczas konsultacji resortowych. Z uwagą zapoznamy się też z opinią Rady – zapewniła minister Rafalska..
Dr hab. Marek Rymsza zauważył, że tego typu świadczenia, wspierające rodzinę, są w Europie świadczeniami powszechnymi, to znaczy dostępnymi dla wszystkich. W Polsce, z racji kryterium dochodowego, obowiązującego przy pierwszym dziecku, będzie to świadczenie hybrydowe.
- Otrzymujący świadczenie nie musi być klientem pomocy społecznej – zwróciła uwagę minister Rafalska. – Kryterium dochodowe w tym przypadku jest wyższe. Przypomniała też, że tworzenie specjalnych komórek w gminach do jego wypłaty znacznie podniosłoby koszty całego przedsięwzięcia i dodatkowo obciążyło samorządy.
Podczas spotkania dyskutowano też o zbieraniu danych, niezbędnych do wypłaty świadczenia, możliwości weryfikacji wydawania pieniędzy przez rodziców i wpływie programu na funkcjonowanie systemu pomocy społecznej w Polsce.
Wszystkie przedstawione przez Radę uwagi zostaną przeanalizowane w MRPiPS w toku prac legislacyjnych nad projektem ustawy.