Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W ciągu pięciu dni minister Elżbieta Rafalska wraz z wiceministrami odwiedzili wszystkie województwa, gdzie rozmawiali o programie „Rodzina 500 plus” z przedstawicielami gmin i organizacji pozarządowych. Do dziś można także zgłaszać swoje uwagi w ramach konsultacji społecznych projektu.
Ponad 4,5 tys. przebytych kilometrów oraz 36 godzin spotkań to bilans konsultacji społecznych w regionach. Rozmowy prowadzone były w Urzędach Wojewódzkich. Uczestnicy to przedstawiciele gmin oraz organizacji pozarządowych.
W czasie spotkań Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej oraz wiceministrowie resortu wyjaśniali wątpliwości dotyczące programu „Rodzina 500 plus” oraz zbierali opinie i uwagi.
– Tak szerokiego wsparcia rodzin jeszcze w Polsce nie było. Program „Rodzina 500 plus” to nie tylko poprawa sytuacji materialnej. Liczymy na wzrost urodzeń i odwrócenie negatywnego trendu demograficznego w całym kraju – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. – Bez wzrostu wydatków na politykę rodzinną nie będzie wzrostu wskaźnika dzietności. Takie rozwiązania sprawdziły się w innych krajach europejskich, najlepszym przykładem jest Francja – dodaje.
Dziś ostatnie spotkania odbyły się w Warszawie oraz w Kielcach.
Wśród najczęściej poruszanych w czasie rozmów spraw była m.in. kwestia kryteriów dochodowych, przypadków marnotrawienia środków, dalszych prac nad projektem oraz obsługi programu w gminach.
Program „Rodzina 500 plus” to wprowadzenie świadczenia wychowawczego na każde drugie i kolejne dzieci do ukończenia przez nie 18 lat. Aby otrzymać wsparcie także na pierwsze dziecko trzeba będzie spełnić kryterium dochodowe 800 zł lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego. Programem objętych zostanie 2,7 mln rodzin, w tym 3,8 mln dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania podczas konsultacji społecznych można znaleźć tutaj.
Do dziś (22 stycznia) każdy może wysłać swoje uwagi do projektu w ramach konsultacji społecznych na adres .
Po analizie uwag projektem ustawy zajmie się rząd. Planowany start programu to kwiecień 2016 roku.