Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W związku z przewodnictwem Polski w Radzie Państw Morza Bałtyckiego, resort rodziny, pracy i polityki społecznej zorganizował w dniach 19-20 kwietnia spotkanie Grupy Ekspertów ds. Współpracy na Rzecz Dzieci Zagrożonych (EGCC).
Pierwszy dzień spotkania był posiedzeniem roboczym Grupy, w trakcie którego omówiono bieżące zadania i stan realizacji projektów. Drugi dzień poświęcono wymianie dobrych praktyk (Okrągły Stół) w regionie państw Morza Bałtyckiego oraz informacji o przeszkodach w realizacji procesu deinstytucjonalizacji w obszarze pieczy zastępczej.
Spotkanie otworzył Bartosz Marczuk – Podsekretarz Stanu w MRPiPS, prezentując zaproszonym na spotkanie gościom z krajów nadbałtyckich filozofię oraz kierunki zmian w polityce prorodzinnej Rządu Pani Beaty Szydło, zwracając także uwagę na potrzebę intensyfikacji metod wsparcia rodziny wychowującej dzieci i bardziej dynamicznego rozwoju rodzinnych form pieczy zastępczej.
Ze strony polskiej w roli ekspertów wystąpiła Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, natomiast dobre praktyki w procesie deinstytucjonalizacji zaprezentowało miasto Gdynia.
Przedstawiciele pozostałych państw członkowskich Rady Państw Morza Bałtyckiego (RPMB) przedstawili dobre praktyki z własnych krajów, a finałem spotkania było wystąpienie usamodzielnionej wychowanki rodzinnej pieczy zastępczej, która podzieliła się z zebranymi gośćmi swoimi refleksjami na temat pobytu w pieczy zastępczej i wpływu tego okresu na jej dorosłe życie.
Polska przewodniczy Radzie Państw Morza Bałtyckiego do końca czerwca 2016 roku, następnie przewodnictwo obejmie Islandia.