submenu
content

Senat przyjął zmiany w ustawie o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej

05-08-2016

Placówka opiekuńczo - wychowawcza nie może być w jednym budynku m.in. z izbą wytrzeźwień, domem pomocy społecznej, hospicjum czy ośrodkiem wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie - zakłada przyjęta przez Senat RP z poprawkami nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej.

 

Nowelizacja przywróci możliwość obsługi administracyjnej kilku placówek przez jedną jednostkę, tzw. centrum  administracyjne ds. obsługi ekonomiczno- administracyjnej i organizacyjnej. Zmiana ta była niezwykle istotna dla samorządów, które wcześniej podjęły decyzję o utworzeniu centrum i rozwiązanie to znakomicie  się sprawdziło.

 

Co do zasady niemożliwe będzie łączenie niektórych placówek opiekuńczo-wychowawczych na jednym terenie i w jednym budynku  z ośrodkami zapewniającymi całodobową opiekę, tj.  ośrodkami pomocy społecznej, jednostkami organizacyjnymi wymiaru sprawiedliwości, młodzieżowymi ośrodkami wychowawczymi, ośrodkami wsparcia dla ofiar przemocy w rodzinie, hospicjami i zakładami opiekuńczo-leczniczymi, a także z izbami wytrzeźwień.

 

Natomiast możliwe będzie łączenie regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych i interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych z niektórymi instytucjami służby zdrowia, np. hospicjami i zakładami  leczniczymi.

 

W sytuacjach szczególnych wojewoda będzie mógł wydać zgodę na działanie więcej niż jednej placówki opiekuńczo-wychowawczej (do 14 dzieci) na jednej nieruchomościgruntowej. - „Wsłuchiwaliśmy się w to, co mówią do nas samorządowcy. Między innymi wprowadziliśmy zapis o tym, że te placówki mogą się łączyć w sytuacji, gdy nie są prowadzone całodobowo; czyli z dziennymi mogą się łączyć” – powiedział podczas środowej debaty senackiej Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

 

Przedstawiciele samorządu postulowali, aby można było łączyć w jednym budynku, jak i w obrębie jednej  nieruchomości gruntowej regionalną placówkę opiekuńczo-terapeutyczną i interwencyjny ośrodek preadopcyjny pod warunkiem, że wojewoda wyrazi  na to zgodę.

 

- „Przeanalizowaliśmy to i przychylamy się do tego, aby tego rodzaju rozwiązanie zastosować” – powiedział wiceminister Marczuk.

 

Dzięki nowelizacji ustawy, centra administracyjne do obsługi placówek wsparcia dziennego i jednostek instytucjonalnej pieczy zastępczej, które miały działać tylko do końca tego roku będą działały na dotychczasowych zasadach. Ustawa w tej chwili oczekuje na stanowisko komisji sejmowej w sprawie poprawek zgłoszonych przez Senat RP.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: