Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Od stycznia do września 2016 r. z urlopów przeznaczonych dla rodziców skorzystało 563 tys. osób - 442,4tys. kobiet oraz 120,6 tys. mężczyzn.
We wrześniu br. z urlopu rodzicielskiego skorzystało 164,2 tys. rodziców. To o ponad 28 tys. więcej osób niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Z urlopu ojcowskiego skorzystało ponad 22,7 tys. ojców.
Urlopy rodzicielskie cieszą się coraz większą popularnością.
Od 2 stycznia 2016 r. obowiązują dwa rodzaje urlopów związane z narodzinami dziecka:urlop macierzyński (20 tygodni) oraz urlop rodzicielski (32 tygodnie). To razem 52 tygodnie. W przypadku narodzin wieloraczków długość urlopów wydłuży się: odpowiednio od 31 do 37 urlopu macierzyńskiego oraz 34 tygodni rodzicielskiego. Razem może to być od 65 do nawet 71 tygodni, w zależności od liczby dzieci.
Z urlopu rodzicielskiego można skorzystać bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, jednorazowo lub w maksymalnie 4 częściach. Rodzice mają czas na jego wykorzystanie aż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko skończy 6 lat. Dodatkowo, do 16 tygodni urlopu rodzicielskiego będzie można wykorzystać w dogodnym dla rodziców czasie, który nie przypada bezpośrednio po poprzedniej części urlopu.
Pierwsze 14 tygodni urlopu macierzyńskiego przeznaczone jest wyłącznie dla matki. Resztą urlopu rodzice mogą dzielić się między sobą.
Ojcom dzieci, oprócz urlopu rodzicielskiego, przysługuje również specjalny dwutygodniowy urlop ojcowski, który mogą wykorzystać w ciągu 2 lat od narodzin dziecka. Urlop ten można podzielić na 2 części i skorzystać z niego w dowolnie wybranym przez siebie momencie, uwzględniając wiek dziecka.
Wsparcie finansowe przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają także osoby, które ze względu na swoją sytuację zawodową nie mogą korzystać z urlopów rodzicielskich. 1000 zł miesięcznie przez rok po urodzeniu dziecka otrzymają bezrobotni, studenci, rolnicy oraz pracujący na umowach o dzieło.