Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
W związku z wejściem w życie ustawy z dnia 4 listopada 2016 o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin "Za życiem" (Dz.U. z 2016 r. poz.1860), która wprowadziła zmiany w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz. U. z 2016 r. poz. 575, z późń.zm), rozszerzające zakres zadań asystenta rodziny, resort rodziny zorganizował szkolenia dla asystentów rodziny, których celem będzie zwiększenie wiedzy merytorycznej i metodycznej w zakresie nowych zadań.
Asystentowi rodziny, zgodnie z ustawą „Za życiem”, przypisana została funkcja koordynatora w zakresie kompleksowego wsparcia kobiety w ciąży oraz jej rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem kobiety w ciąży powikłanej lub kobiety rodzącej dziecko, u którego zdiagnozowano w prenatalnym okresie rozwoju lub w czasie porodu ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą jego życiu. To ważne z punktu widzenia profilaktyki społecznej i pomocy rodzinie nowe zadanie czyni z asystenta rodziny ważne ogniwo w systemie powszechnego wsparcia rodzin w wychowaniu dzieci.
Szkolenia odbywać się będą w dniach 13 - 15 marca br. w gmachu Ministerstwa Rozwoju, Pl. Trzech Krzyży 3/5 w Warszawie, w godz. 11.00 - 16.00 w Sali „ Pod Kopułą”.Łącznie przeszkolonych zostanie 600 asystentów rodziny, podzielonych na trzy grupy według województw. Nabór uczestników odbywał się za pośrednictwem służb wojewody.
Szkolenie poprowadzą Izabela Krasiejko, Lidia Zeller, oraz eksperci z MOPS Gdynia - Franciszek Bronk, Mirosława Jezior oraz Edyta Sinacka-Kubik Gdynia.
Materiały szkoleniowe wraz z rekomendacjami dotyczącymi realizacji ustawy z dnia 4 listopada 2016 roku o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem” oraz uchwały nr 160 Rady Ministrów w sprawie programu kompleksowego wsparcia rodzin „Za życiem” w obszarze asystentury rodziny opracował zespół w składzie: