Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Od 2018 roku Karta Dużej Rodziny jest bardziej atrakcyjna. Można z niej korzystać w formie aplikacji na urządzeniach mobilnych. Dzięki podpisanej dziś w MRPiPS umowie zwiększą się zniżki na stacjach PKN ORLEN.
Nowoczesna Karta Dużej Rodziny w formie aplikacji na urządzenia mobilne powstała z myślą o wygodzie polskich rodzin. Dzięki najnowszym technologiom korzystanie z Karty staje się o wiele prostsze. Dostęp do szerokiej oferty ulg i zniżek oraz informacji na ich temat jest już na wyciągnięcie ręki. To duże udogodnienie dla rodzin 3+ – mówi Elżbieta Rafalska, minister rodziny, pracy i polityki społecznej. – Dzięki pozyskiwaniu nowych partnerów korzystanie z KDR staje się coraz łatwiejsze nie tylko w dużych miastach.
Karta Dużej Rodziny (KDR) to system zniżek i dodatkowych uprawnień dla rodzin 3+ zarówno w instytucjach publicznych, jak i w firmach prywatnych. Pozyskiwanie Partnerów Karty Dużej Rodziny przez najbliższe dwa lata (2018-2019) zostało powierzone Związkowi Dużych Rodzin „Trzy Plus”. To efekt ogłoszonego przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej konkursu adresowanego do organizacji pozarządowych.
W trakcie prac nad przygotowaniem zasad konkursu została uwzględniona skala i jakość umów zawartych przez Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus”. Dokonano też porównania wyników Związku z rezultatami osiągniętymi przez wojewodów, na których wcześniej spoczywało pozyskiwanie Partnerów Karty Dużej Rodziny. Efekt? Liczba zawartych umów przez Związek Dużych „Rodzin” jest aż ponad trzykrotnie wyższa. Obserwując liczbę wydawanych kart rośnie także, szybciej niż zakładano, zainteresowanie posiadaniem Karty Dużej Rodziny.
- Sejm przyjął ustawę budżetową – powiedziała minister Rafalska. – To budżet prospołeczny, zapewniający finansowanie wszystkim najważniejszym programom, takim jak 500+, pozwalający na trzykrotny wzrost nakładów na tworzenie i utrzymanie miejsc opieki nad małymi dziećmi, zabezpieczający reformę emerytalną, pozwalający na prowadzenie polityki senioralnej i realizowanie potrzeb osób niepełnosprawnych. KDR jest również ważnym instrumentem polityki prorodzinnej.
Karta Dużej Rodziny zapewnia zniżki przy zakupie jedzenia i kosmetyków, odzieży i obuwia, książek, zabawek oraz paliwa. Obniża także koszty rachunków za usługi telekomunikacyjne czy bankowe. Pozwala na tańsze przejazdy pociągami i komunikacją publiczną w wybranych miejscowościach. Karta Dużej Rodziny to ulga dla domowego budżetu rodzin wielodzietnych.
Do programu dołączyć może każda firma i instytucja niezależnie od wielkości, sektora czy zasięgu działania. Wśród partnerów są zarówno ogólnopolskie sieci, jak i mali lokalni przedsiębiorcy. Do tej pory wydano prawie 1,9 mln Kart dla 417 tys. rodzin wielodzietnych. Zniżki oferuje ponad 3,3 tys. firm i instytucji w ponad 14 tys. lokalizacji.
- KDR w formie elektronicznej aplikacji na telefon to pierwszy polski e-dokument – mówił wiceminister Bartosz Marczuk – w pełni akceptowany przez partnerów KDR, np. na kolei, na stacjach benzynowych czy w sklepach. Tym samym resort rodziny staje się liderem w cyfryzacji Polski.
Wiceminister Marczuk przypomniał, że zaczęło się od umożliwienia składania wniosków o świadczenie z programu „Rodzina 500+” przez internet, a od sierpnia ub.r. drogą elektroniczną można ubiegać się o wszystkie świadczenia rodzinne.
Aplikacja mKDR pozwala na lokalizację partnerów Karty, umożliwia otrzymywanie aktualizowanych informacji i wreszcie zastępuje plastikowy dokument. Z Karty Dużej Rodziny w formie elektronicznej będą mogli skorzystać również dotychczasowi posiadacze Karty Dużej Rodziny. Wymaga to jednak złożenia przez nich odpowiedniego wniosku. Można go także złożyć przez internet.