submenu
content

"Maluch+" 2018 w województwach

15-02-2018

Podejmowane przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej działania mają na celu wyjście naprzeciw potrzebom polskich rodzin, deklarujących chęć posiadania większej liczby dzieci i apelujących o pomoc w ich wychowywaniu.

 

Rodziny – co znajduje również odbicie w badaniach – wskazywały, że głównymi barierami w realizacji tych planów, była obawa o bezpieczeństwo ekonomiczne rodziny oraz trudności w godzeniu życia rodzinnego i zawodowego.

 

Pierwszy problem został zlikwidowany w 2016 roku wraz z wprowadzeniem programu „Rodzina 500 plus”. Świadczenie wychowawcze 500+ to 24 mld złotych rocznie kierowane do polskich rodzin. Do tego podstawowego instrumentu wkrótce dołączyły kolejne. Chodzi m.in. o nowe rozwiązania przyjęte na gruncie tzw. ustawy żłobkowej.

 

Rozwój systemu opieki nad najmłodszymi jest wspierany ze środków budżetu państwa w ramach resortowego programu rozwoju instytucji opieki nad dziećmi „Maluch+”. Dzięki wsparciu ze środków budżetu państwa od 2016 roku wzrost liczby miejsc uległ znacznemu przyspieszeniu – do ok. 4,1 tys. miejsc. W 2017 roku przybyło 8,4 tys. tys. miejsc opieki.

 

Mimo stałego i dużego wzrostu liczby instytucji, jak też dysponowanych przez nie miejsc, potrzeby wciąż są ogromne, tym bardziej że w 63% gmin w Polsce brakuje jakichkolwiek instytucji opieki nad dziećmi do lat 3.

 

Dostrzegając te potrzeby, rząd podjął konkretne działania, by żłobki były bardziej dostępne przy jednoczesnym zmniejszeniu opłat za pobyt dzieci w placówkach. W ramach programu „Maluch+” przeznaczył aż 450 mln złotychrocznie na miejsca opieki dla najmłodszych. To trzyrazy więcej niż w latach poprzednich.

 

Kliknij w obrazek i pobierz nasz informator dot. dofinansowania z programu „Maluch+” 2018 w poszczególnych województwach. 

 

 

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: