Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Ustawa obniżająca wiek emerytalny wejdzie w życie 1 października br. Jej zasadniczym celem jest danie Polakom wyboru, czy chcą skorzystać z tego prawa i przejść na emeryturę, czy zdecydują się pracować dłużej. Aby podjąć świadomą i dobrą decyzję, potrzebna jest wiedza o zasadach naliczania świadczenia.
Kampania "Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego", prowadzona przez MRPiPS, NSZZ „Solidarność”, przy współudziale ZUS, służy dostarczeniu informacji na temat planowanych zmian.
Wczoraj i dziś na szklaku kampanii znalazły się Katowice, Lublin, Kielce i Łódź.
- Kontynuowanie pracy po nabyciu uprawnień emerytalnych oznacza wzrost wysokości emerytury o ok. 8 proc. rocznie – mówił w Katowicach wiceminister Marcin Zieleniecki. - W przypadku kobiety, która zdecydowałaby się przejść na emeryturę w 65. roku życia, dawałoby to emeryturę o jedną trzecią wyższą, niż gdyby skorzystała z uprawnień emerytalnych już po ukończeniu 60 lat.
Kampania informacyjna może przyczynić się do tego, że odsetek osób przedłużających aktywność zawodową po nabyciu uprawnień emerytalnych wzrośnie do ok. 20-25 proc. Obecnie na dłuższą pracę decyduje się ok. 17 proc. Polaków. Zdaniem wiceministra Zielenieckiego do dalszej aktywności zawodowej może zachęcać m.in. poprawiająca się sytuacja na rynku pracy.
- Przywrócenie wieku emerytalnego to spełnienie przedwyborczych obietnic prezydenta Andrzeja Dudy oraz Prawa i Sprawiedliwości - mówił w Kielcach sekretarz stanu Krzysztof Michałkiewicz. – W kampanii chodzi o to, aby przygotować Polaków do podjęcia właściwej decyzji.
W regionie świętokrzyskim 22 doradców emerytalnych będzie wyjaśniać zainteresowanym, jakie dokumenty muszą przygotować, przeliczą też wspólnie wysokość przyszłego świadczenia.