Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Zakończyła się kampania informacyjna „Godny Wybór. Przywrócenie wieku emerytalnego", podczas której minister Elżbieta Rafalska i przedstawiciele kierownictwa resortu odwiedzili wszystkie województwa. Podsumowanie odbyło się 5 czerwca w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.
Podczas spotkań w regionach, prezentowano zmiany w przechodzeniu na emeryturę, związane z obniżeniem wieku emerytalnego. Kampanię określało siedem haseł: Moja emerytura – mój wybór, Emerytura prawem, nie obowiązkiem, Sprawdź, zanim wybierzesz, Emerytura - wybieram świadomie, Bezpieczna praca do emerytury, Emerytury zabezpieczone finansowo, Polityka rodzinna wspiera emerytury.
- Kampania, którą prowadziliśmy w całej Polsce, od Rzeszowa po Szczecin, cieszyła się dużym zainteresowaniem –mówiła minister Elżbieta Rafalska. – Chcemy wyposażyć w niezbędną wiedzę te osoby, które wkrótce będą decydować o przejściu na emeryturę. Przypominaliśmy, że jest to ich prawo, a nie obowiązek.
Minister Rafalska przypomniała, że choć kończy się przedsięwzięcie, prowadzone przez MRPiPS, Kancelarię Prezydenta i NSZZ „Solidarność”, to akcję informacyjną dalej będzie kontynuować ZUS. – Już pracownicy Zakładu udzielili ponad 5 tys. porad. Od 1 lipca pracę rozpocznie blisko 600 doradców emerytalnych – mówiła minister.
Według ostatnich badań CBOS przywrócenie wieku emerytalnego popiera 78 proc. Polaków, niezależnie od preferencji politycznych.
Minister Rafalska zapewniła, że FUS ma w pełni zabezpieczone środki finansowe na wypłaty świadczeń.
- Mechanizm zdefiniowanej składki podwójnie premiuje tych, którzy zdecydują się opóźnić termin zakończenia kariery zawodowej – dodał wiceminister Marcin Zieleniecki. – Będą oni dłużej opłacać składki i skrócą statystyczny, hipotetyczny okres pobierania świadczenia. Wpłynie to wyraźnie na jego wysokość.
Przypomniał też o obowiązującym, czteroletnim okresie ochronnym dla pracowników, obejmującym nawet osoby, które osiągnęły już wiek emerytalny.