submenu
content

Seminarium polsko-niemieckie „Sposoby monitorowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn”

30-01-2013

Seminarium polsko-niemieckie „Sposoby monitorowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn” (na przykładzie rozwiązań stosowanych przez niemieckie Federalne Ministerstwo Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży) odbyło się dniu 24 stycznia 2013 r.  Inicjatorem oraz organizatorem spotkania był Wydział ds. Równości Kobiet i Mężczyzn na Rynku Pracy w Departamencie Analiz Ekonomicznych i Prognoz MPiPS.

 

Delegację niemiecką reprezentowała koordynatorka projektu Logib–D dr Katharina Greszczuk z Federalnego Ministerstwa Niemiec ds. Rodziny, Seniorów, Kobiet i Młodzieży oraz dwóch partnerów projektu: dr Jorg Schmidt z Instytutu Badań Ekonomicznych w Kolonii oraz Frank Behrmann z firmy doradczej „Personal Markt” w Hamburgu – odpowiedzialni za dostosowanie do potrzeb niemieckiego rynku pracy modelu logitowego–D i doradztwo w przedsiębiorstwach związane z funkcjonowaniem tego systemu. Uczestnikami seminarium byli pracownicy MPiPS, CPS „Dialog”, IPiPS, GUS, KPRM, Uniwersytetu Warszawskiego, Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych : Fundacji Feminoteka, Forum Odpowiedzialnego Biznesu, Instytutu Spraw Publicznych.

 

Głównym celem spotkania była prezentacja zaadaptowanego z modelu szwajcarskiego kalkulatora płac i systemu audytowania różnic w wynagrodzeniu dla kobiet i mężczyzn. Narzędzie to przygotowano w celu redukcji różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn wykonujących pracę o tej samej wartości. Według  bieżących danych Eurostat luka ta wynosi w Niemczech 22,3 proc. Jednym ze sposobów redukcji dyskryminacji płciowej w zatrudnianiu i wynagradzaniu jest wprowadzanie zmian świadomościowych wśród ogółu społeczeństwa, a w szczególności na poziomie firm i organizacji w odniesieniu do kwestii związanych z różnicami w wynagrodzeniach w strukturze płac firmy oraz konieczności redukcji różnic w wynagrodzeniu kobiet i mężczyzn występujących na niemieckim rynku pracy.

Zaprezentowany podczas spotkania model logitowy identyfikuje czynniki odpowiedzialne za różnice w wynagrodzeniach dla kobiet i mężczyzn uwzględniając taką samą charakterystykę ich zatrudnienia (między innymi stawki godzinowe brutto, wykształcenie, lata zatrudnienia oraz staż na danych stanowisku)

Materiał zaprezentowany przez niemieckich gości wywołał żywą dyskusję wśród uczestników spotkania. Zwrócono uwagę na potrzebę doskonalenia narzędzi wykorzystywanych do pomiaru różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, podkreślając iż ich znoszenie stanowi jeden z priorytetów Komisji Europejskiej. Dla całej Unii Europejskiej gender pay gap wynosi średnio 16 proc.

Według szacunków, w Polsce gender pay gap jest na poziomie 4,5 proc (według danych Eurostat z 8 stycznia 2013 r.). Różnice w zarobkach są największe w grupach pracowników najlepiej i najgorzej wykształconych. W opinii zainteresowanych środowisk, metodologia przyjęta przez Eurostat nie w pełni odzwierciedla rzeczywistość polskiego rynku pracy, ponieważ uwzględnia jedyni informacje o zarobkach tylko w firmach zatrudniającym ponad 9 osób.

 

Seminarium polsko-niemieckie „Sposoby monitorowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn” Seminarium polsko-niemieckie... Seminarium polsko-niemieckie „Sposoby monitorowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn” Seminarium polsko-niemieckie... Seminarium polsko-niemieckie „Sposoby monitorowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn” Seminarium polsko-niemieckie... Seminarium polsko-niemieckie „Sposoby monitorowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn” Seminarium polsko-niemieckie... Seminarium polsko-niemieckie „Sposoby monitorowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn” Seminarium polsko-niemieckie... Seminarium polsko-niemieckie „Sposoby monitorowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn” Seminarium polsko-niemieckie... Seminarium polsko-niemieckie „Sposoby monitorowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn” Seminarium polsko-niemieckie... Seminarium polsko-niemieckie „Sposoby monitorowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn” Seminarium polsko-niemieckie... Seminarium polsko-niemieckie „Sposoby monitorowania różnic w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn” Seminarium polsko-niemieckie...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: