submenu
content

Wsparcie ustawowe dla Centrów Integracji Społecznych i Klubów Integracji Społecznej

30-10-2006
Nowa ustawa o zatrudnieniu socjalnym, przygotowana w MPiPS, pomoże w reintegracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
 
- Ustawa służy wsparciu Centrów Integracji Społecznych i Klubów Integracji Społecznej, których zadaniem jest reintegracja społeczna i zawodowa osób zagrożonych wykluczeniem społecznym – powiedziała minister pracy Anna Kalata podczas wspólnej konferencji z wicepremierem, ministrem rolnictwa Andrzejem Lepperem, która odbyła się 30 października 2006 r.
 
minister kalata informuje o projekcie ustawy o zatrudnieniu socjalnym
 
- W ciągu 3 lat powstało tylko 45 Centrów Integracji Społecznych - 22 z inicjatywy samorządu gminnego i 23 z inicjatyw organizacji pozarządowych – stwierdziła min. Anna Kalata – to jednak stanowczo zbyt mało na ponad 2.400 gmin w całej Polsce. MPiPS uważa, że takie Centra oraz Kluby powinny być w każdym powiecie, a nawet gminie. Efektywność funkcjonowania Centrów jest bardzo wysoka, gdyż 74 proc. osób objętych pomocą znalazło zatrudnienie na otwartym rynku pracy.
 
Aby zachęcić samorząd terytorialny, a przede wszystkim organizacje samorządowe, w projekcie nowej ustawy:
  • wprowadzono zmiany systemowe, organizacyjne i porządkowe projektowane na podstawie postulatów zgłoszonych przez funkcjonujące Centra Integracji Społecznej;
  • skorelowano przepisy tej ustawy z przepisami ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy;
  • włączono osoby niepełnosprawne do grupy osób, do których ma zastosowanie ustawa - umożliwi im to korzystanie z usług świadczonych przez Centra, szczególnie w zakresie integracji zawodowej oraz uczestnictwo w życiu społeczności lokalnej;
  • wydłużono okres na który przyznaje się status Centrum z 3 do 5 lat;
  • rozszerzono i uzupełniono zadania Klubów Integracji Społecznej - wzmocnienie źródeł finansowania;
  • podniesiono wysokość świadczenia integracyjnego - z 80 proc. do 100 proc. zasiłku dla bezrobotnych, czyli 521,90 zł brutto;
  • objęto uczestników zajęć w Centrach ubezpieczeniem społecznym, finansowanym przez Fundusz Pracy.
Wprowadzenie na rynek pracy osób długotrwale bezrobotnych jest bardzo trudne. Wymaga pracy specjalistów, psychologów, doradców zawodowych, terapeutów oraz często nauki nowego zawodu.
 
Klientami Centrów Integracji Społecznych są:
  1. długoletni bezrobotni,
  2. bezdomni
  3. osoby uzależnione.
W końcu września 2006r. udział długotrwale bezrobotnych wynosił 1.190.000 osób, tj. 50,4 proc. ogółu zarejestrowanych. Najwyższy udział długotrwale bezrobotnych notuje się w woj. mazowieckim i woj. podkarpackim - w obu tych województwach na poziomie 54,4 proc. Należy sądzić, iż tak wysoki procent długotrwale bezrobotnych w woj. mazowieckim wynika z tego, że wszelkie działania aktywizujące są kierowane do osób pozostających bez pracy krócej niż 12 miesięcy.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: