submenu
content

Wizyta Franza Münteferinga, Wicekanclerza i Ministra Pracy i Spraw Socjalnych Republiki Federalnej Niemiec

14-12-2006
 Głównym tematem spotkania były plany i priorytety Prezydencji Niemieckiej w UE
w zakresie pracy i polityki społecznej.  Kanclerz F. Müntefering wskazał, że Warszawa jest pierwszą stolicą którą odwiedza w celu ich zaprezentowania. Poinformował również o przedstawieniu 14 grudnia priorytetów Prezydencji Niemieckiej przez Kanclerz A. Merkel w Bundestagu. Hasłem Prezydencji będzie „Europa wspólnym sukcesem”.




Do priorytetów w zakresie pracy i polityki społecznej, Kanclerz zaliczył trzy główne kwestie:
- wymiar socjalny Europy i UE (powiązanie polityki ekonomicznej prowadzonej na poziomie UE i polityki społecznej, będącej w kompetencji państw),
- dobrą pracę,
- promowanie równych szans dla wszystkich ludzi w Europie, w tym kobiet, młodych ludzi, osób starszych, imigrantów.
 
Minister A. Kalata z zadowoleniem odnotowała informacje nt. priorytetów Prezydencji Niemieckiej. Podkreśliła, że w pełni podziela zaprezentowaną przez  Kanclerza diagnozę bieżącej sytuacji w Europie oraz poparła zaproponowane działania. Zadeklarowała również udział w spotkaniach na szczeblu ministerialnym organizowanych przez Prezydencję w zakresie pracy i polityki społecznej. Jednocześnie minister Kalata poinformowała stronę niemiecką, że z zadowoleniem przyjmujemy informacje o poprawie sytuacji gospodarczej oraz na rynku pracy Niemiec, ponieważ wzrost gospodarczy w Niemczech stymuluje wzrost gospodarczy także w Polsce.
 
Minister A. Kalata pytała również o plany Prezydencji w zakresie dalszych prac nad projektem dyrektywy w sprawie czasu pracy oraz Zielonej Księgi: Unowocześnienie prawa pracy w celu podjęcia wyzwań XXI wieku. Pan Kanclerz F. Müntefering podkreślił, że projekt dyrektywy w sprawie czasu pracy jest bardzo trudnym zagadnieniem, co pokazała niemożność osiągnięcia kompromisu pomimo starań Prezydencji Fińskiej w tym zakresie. Zadeklarował gotowość do rozmów na ten temat.
 
 
W czasie rozmowy zostały także poruszone tematy swobodnego przepływu pracowników oraz kontroli stosowanej przez administrację niemiecką wobec polskich przedsiębiorstw świadczących usługi w Niemczech. Kanclerz przedstawił argumenty uzasadniające decyzję o skorzystaniu przez Niemcy z drugiej części okresu przejściowego w zakresie swobodnego przepływu pracowników z nowych krajów członkowskich. Skorzystanie z trzeciego okresu uzależnił od dogłębnej analizy sytuacji gospodarczej Niemiec. W odniesieniu do kontroli przeprowadzanych w przedsiębiorstwach w Niemczech Kanclerz podkreślił, że nie są one wymierzone
w przedsiębiorstwa polskie, a wynikają z konieczności zwalczania nielegalnego zatrudnienia w Niemczech.
 
Na zakończenie Pani Minister A. Kalata oraz Pan Kanclerz F. Müntefer zadeklarowali gotowość ścisłej współpracy, szczególnie w okresie zbliżającej się Prezydencji Niemieckiej.
 
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: