submenu
content

Ministrowie o wyzwaniach w dziedzinie demografii

26-02-2007
Minister Pracy i Polityki Społecznej Anna Kalata oraz Podsekretarz Stanu Kazimierz Kuberski wzięli udział w posiedzeniu Rady UE ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich (Rada EPSCO) w Brukseli 22 lutego 2007 r.
 
minister Anna Kalata w Brukseli
 
W czasie posiedzenia Ministrowie przyjęli Kluczowe Przesłania Rady EPSCO w związku z przygotowaniem wiosennego posiedzenia Rady Europejskiej (8 – 9 marca 2007 r.). Przesłania bazują na następujących dokumentach:
  • Komunikat Komisji na wiosenne posiedzenie Rady Europejskiej - Wdrażanie odnowionej Strategii Lizbońskiej na rzecz wzrostu gospodarczego i nowych miejsc pracy : „Rok realizacji”, w tym Zalecenie Komisji w sprawie zalecenia Rady dotyczącego uaktualnienia na rok 2007 ogólnych wytycznych polityki gospodarczej Państw Członkowskich i Wspólnoty oraz w sprawie implementacji polityk zatrudnienia Państw Członkowskich- w części dotyczącej polityki zatrudnienia;
  • Wspólny Raport ws. Zatrudnienia ( 2006/2007);
  • Wspólny Raport ws. Zabezpieczenia Społecznego  i Integracji Społecznej;
  • Raport Komisji dla Rady, Parlamentu Europejskiego, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno – Społecznego i  Komitetu Regionów w sprawie równości kobiet i mężczyzn, 2007 r.
W Kluczowych Przesłaniach przedstawione są główne wyzwania przed którymi stoją państwa członkowskie. Wyzwania te dotyczą głównie obszarów zatrudnienia, zabezpieczenia społecznego, integracji społecznej oraz zdrowia. W pierwszej części dokumentu skupiono się na konieczności łączenia ze sobą strategii na rzecz konkurencyjności i wzrostu ze strategiami na rzecz zatrudnienia i przeciwdziałania wykluczeniu społecznemu. Wszystkie tworzone strategie, plany i programy powinny sprzyjać realizowaniu zarówno priorytetów odnoszących się do polityki gospodarczej, jak i do polityki zatrudnienia i polityki społecznej. W kolejnych częściach Kluczowych Przesłań przedstawiono priorytety wobec poszczególnych obszarów: lepsze funkcjonowanie rynków pracy, wzmacnianie spójności społecznej i modernizacja systemu zabezpieczenia społecznego (emerytury i opieka zdrowotna).
 
W drugiej części spotkania głównym punktem posiedzenia Rady EPSCO była dyskusja Ministrów na temat zmian demograficznych. Debata miała na celu wypracowanie programu dalszych działań w ramach UE, wspierających państwa członkowskie w tym zakresie. Miała także doprowadzić do określenia priorytetowych zagadnień odnoszących się do problemów wynikających ze zmian demograficznych.
 
Zabierając głos w dyskusji Minister Anna Kalata wskazała, że w pierwszej kolejności należy sformułować ogólne cele ewentualnej nowej strategii stawiającej czoła zmianom demograficznym. Jeżeli Europa ma podążać w stronę „odnowy” demograficznej, będziemy potrzebowali pełnego zastosowania otwartej metody koordynacji obejmującej politykę prorodzinną oraz starzenie się społeczeństw. Natomiast, jeśli naszym celem jest ograniczenie się jedynie do dostosowania do starzenia się społeczeństw, wtedy obecne płaszczyzny współpracy, czyli Strategia Lizbońska i otwarta metoda koordynacji w odniesieniu do integracji społecznej, zabezpieczenia społecznego, zdrowia publicznego i opieki długoterminowej stanowią wystarczające ramy wsparcia działań Państw Członkowskich.
 
Zdaniem Minister Kalaty wieloletnie podejście w odniesieniu do kwestii związanych ze zmianami demograficznymi byłoby dobrym rozwiązaniem. Wydaje się, że jest to do zaakceptowania przez wszystkie Państwa Członkowskie, niezależnie od krajowej polityki rodzinnej i działań na rzecz przeciwdziałania negatywnym skutkom starzenia się społeczeństwa.
 
Minister Anna Kalata wyraziła opinię, że do listy zaproponowanych przez Prezydencję priorytetów należałoby dodać zadanie stworzenia warunków dla posiadania przez rodziny oczekiwanej liczby dzieci. Może to być odpowiedź na niepokojącą rzeczywistość, w której Europejczycy posiadają mniej dzieci niżby pragnęli. Świadczy o tym niski wskaźnik urodzeń w Europie, który jest poniżej poziomu zastąpienia.
 
Na zakończenie Minister Kalata zaznaczyła, że metody pracy przedsięwzięte dotychczas i zaproponowane w kontekście radzenia sobie ze zmianami demograficznymi i wsparciem rodzin w komunikacie Komisji Europejskiej „Przyszłość demograficzna Europy – od wyzwania do szansy” oraz zaprezentowane w inicjatywie Prezydencji Niemieckiej dotyczącej budowy Europejskiego Sojuszu na rzecz Rodzin, stanowią zespół działań przypominających otwartą metodę koordynacji w dziedzinie demografii.
 
Po debacie Ministrowie przyjęli Rezolucję: Możliwości i wyzwania związane ze zmianami demograficznymi w Europie: wkład osób starszych w rozwój gospodarczy i społeczny.
 
Na posiedzeniu Rady Prezydencja przedstawiła również informację w sprawie Trójstronnego Szczytu Społecznego w dniu 8 marca br. W spotkaniu tym wezmą udział przedstawiciele obecnej (Niemieckiej) i dwóch następnych Prezydencji (Portugalskiej i Słoweńskiej), Komisji Europejskiej oraz partnerzy społeczni. 
 
Dodatkowo Ministrowie wysłuchali informacji w sprawie:
  • Programu Prac Komitetu ds. Zatrudnienia na 2007 r.
  • Programu Prac Komitetu ds. Ochrony Socjalnej na 2007 r.
  • Komunikatu Komisji „Nowa strategia Wspólnoty na rzecz bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia 2007 - 2013”.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: