submenu
content

Konferencja „Zabezpieczenie społeczne a rynek pracy”

05-03-2007

Minister Anna Kalata otwiera konferencję „Zabezpieczenie społeczne a rynek pracy”

Minister Anna Kalata wzięła udział 5 marca 2007 r. w otwarciu międzynarodowej konferencji „Zabezpieczenie społeczne a rynek pracy”, która odbyła się w Warszawie. Uczestniczyli w nim również m.in.: Hans-Horst Konkolewsky, Sekretarz Generalny International Social Security Association i Aleksandra Wiktorow, Prezes ZUS.
 
Podczas pierwszego dnia konferencji dyskutowano na tematy:
  • Od opieki społecznej do pracy. Rozmiary i wyznaczniki sukcesu i porażki.
  • Luki w ubezpieczeniu nieformalnie zatrudnionych
  • W jaki sposób ubezpieczenia oraz mechanizmy oszczędnościowe wpływają na elastyczność rynku pracy?
  • Luki w zabezpieczeniu społecznym: nieformalny rynek pracy w państwach rozwijających się
  • Zabezpieczenie społeczne a globalizacja
  • Świadczenia z tytułu bezrobocia: pogodzić elastyczność i skuteczną ochronę
Temat konferencji trafia w sedno toczącej się w Europie i w Polsce dyskusji o tym, jaki powinien być model polityki społecznej – powiedziała Minister Anna Kalata podczas sesji otwarcia. – Globalizacja oraz niekorzystne trendy demograficzne ujawniają istotne ograniczenia w możliwości finansowania wydatków socjalnych. Jednakże utrzymanie i rozwój europejskiego modelu socjalnego jest niezbędny, gdyż odzwierciedla wartości, które są tożsame dla europejskiej tożsamości. Należą do nich: solidarność i spójność społeczna, równe szanse, właściwe standardy bezpieczeństwa i higieny pracy, zrównoważony wzrost oraz aktywność społeczeństwa obywatelskiego.
 
Sektor publiczny zwykle pełni w Europie dużą rolę w szczególności w organizowaniu i opłacaniu krajowych systemów ochrony socjalnej oraz w świadczeniu usług społecznych. Silna jest też tradycja dialogu społecznego i partnerstwa między rządami, pracodawcami i związkami zawodowymi.
 
Zdaniem Minister Kalaty choć obecnie sytuacja w Europie poprawiła się - wzrost gospodarczy przyspieszył, a bezrobocie nieco spadło, to ustalone w Strategii Lizbońskiej cele społeczne pozostają aktualne. - Wzrost gospodarczy ułatwia nam ich osiąganie, ale nie zwalnia z konieczności prowadzenia aktywnej polityki społecznej. Obecnie Europa bardziej zdecydowanie zaczyna poszukiwać najwłaściwszej odpowiedzi na coraz dotkliwiej odczuwany problem demograficzny, związany z niską dzietnością.
 
Komisja Europejska postuluje uznanie „demograficznej odnowy Europy” za cel wspólny wszystkich państw członkowskich. Prezydencja niemiecka wystąpiła z propozycją Europejskiego Sojuszu na rzecz Rodzin.
 
Według Minister Anny Kalaty jest konieczne poszukiwanie nowych punktów równowagi, by indywidualne racjonalne decyzje służyły dobru wspólnemu.
 
Na przykład:
  • by zachować zdolność systemu emerytalnego do zapewnienia stabilnych i adekwatnych świadczeń,
  • by zniechęcać do wczesnego wycofywania się z aktywności ekonomicznej, a jednocześnie sprawić, by osoby po 45 roku życia miały realną szansę na zatrudnienie,
  • by zatrudnienie osób o niskich kwalifikacjach było ekonomicznie opłacalne dla nich samych, oraz dla pracodawców,
  • by wydłużyć okresy zatrudnienia w ciągu życia, a jednocześnie umożliwić ludziom posiadanie dzieci i sprawowanie nad nimi opieki,
  • by chronić zatrudnienie, nie chroniąc jednocześnie każdego konkretnego miejsca pracy, którego dalsze istnienie może być ekonomicznie nieuzasadnione.
- Rozwiązywanie tych dylematów nie jest łatwe, gdyż wymaga nie tylko odpowiednich środków na politykę społeczną i politykę zatrudnienia, ale także wyrafinowania organizacyjnego i regulacyjnego, w tym także zasadniczych zmian stylu życia i pracy – powiedziała Minister Kalata. – Radzenie sobie z tymi trudnymi problemami, oprócz politycznej odwagi, wymaga głębokiej wiedzy eksperckiej i nowatorskich rozwiązań.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: