Spotkanie z rzemieślnikami
08-05-2007
Na zaproszenie prezesa Związku Rzemiosła Polskiego – Jerzego Bartnika, Minister Pracy i Polityki Społecznej Anna Kalata 7 maja 2007 r. wzięła udział w odbywającym się w Zamościu spotkaniu przedstawicieli kierownictw izb rzemieślniczych z całego kraju.
Choć głównym tematem spotkania był stan prac nad Umową Społeczną „Gospodarka-Praca-Rodzina-Dialog”, wiele miejsca w dyskusji poświęcono sprawom przeciwdziałania bezrobociu, niedopasowaniu zawodowemu do oczekiwań współczesnego rynku pracy oraz przywróceniu szkolnictwa zawodowego, by w przyszłości osoby po takich szkołach mogły być zatrudniane np. w rzemiośle, gdzie brakuje fachowych kadr.
- Problemy rzemiosła są mi znane z doświadczenia – powiedziała Minister Anna Kalata. – Mój ojciec był rzemieślnikiem, a pierwszy mój zawód to lakiernik samochodowy. W wieku 20 lat otrzymałam dyplom, i tytuł czeladnika – dodała Minister, czym wywołała uznanie zebranych i burzę oklasków.
Minister Anna Kalata mówiła o potrzebie przywrócenia szkolnictwa zawodowego, o dopasowaniu zawodów do potrzeb rynku racy. To samo dotyczy szkoleń i kursów kwalifikacyjnych, po ukończeniu których 70 proc. osób powinno znaleźć pracę, a nie 30 proc. – jak jest obecnie.
Minister Kalata mówiła także o zmniejszeniu obciążeń administracyjnych publicznych służb zatrudnienia i o zreformowaniu funkcjonowania urzędów pracy, tak, aby ich podstawowym zadaniem było prowadzenie bezrobotnego do zatrudnienia, a nie tylko pośrednictwo.
Anna Kalata podzieliła się z uczestnikami spotkania najświeższymi danymi o bezrobociu za kwiecień. Powiedziała, że spadło ono poniżej 14 proc., czyli więcej, niż się spodziewano. W marcu stopa bezrobocia wynosiła 14,4 proc.
Minister dodała, że w samym województwie lubelskim liczba bezrobotnych w kwietniu zmniejszyła się o ponad 5,5 tys. osób w stosunku do marca i pojawiło się 230 ofert pracy więcej, niż w poprzednim miesiącu.
- To bardzo dobry sygnał – stwierdziła Minister Kalata. - Wbrew obiegowym opiniom niektórych środowisk powodem spadku bezrobocia w Polsce nie są głównie wyjazdy naszych rodaków za granicę, ale to, że coraz więcej osób tu podejmuje pracę, a pracodawcy oferują zatrudnienie w całym kraju. Takie są fakty, wynikające z raportów powstających w MPiPS co miesiąc.
Rzemieślnicy, uczestniczący w spotkaniu, zwrócili się do Minister Anny Kalaty, aby poparła ich starania o powołanie zespołu, którego zadaniem byłoby opracowanie i wprowadzenie w życie szkoleń dualnych, kształcących w danym zawodzie.
Minister Kalata zgodziła się, że zapis o kształceniu dualnym powinien znaleźć się w Umowie Społecznej oraz w ustawie o promocji zatrudnienia i rynku pracy, bo to istotna sprawa, która przyczyni się do zmniejszania bezrobocia.