submenu
content

Unijni ministrowie dyskutowali o równych szansach dla kobiet i mężczyzn w pracy i życiu rodzinnym

17-05-2007
Minister Pracy i Polityki Społecznej Anna Kalata wzięła udział w nieformalnym spotkaniu ministrów ds. równości płci i spraw rodziny w Bad Pyrmont w Niemczech, w dniach 15-16 maja 2007 r. Tematem spotkania były „Równe szanse dla kobiet i mężczyzn w pracy i życiu rodzinnym". Podczas spotkania, przewodnicząca obradom Pani Ursula Von der Leyen, Federalny Minister ds. Rodziny, Osób Starszych i Młodzieży, poinformowała, że odbywająca się konferencja wpisuje się w szerszy kontekst działań połączonych prezydencji Niemiec, Portugalii i Słowenii na rzecz pogłębienia i przyspieszenia realizacji Mapy drogowej na rzecz równości kobiet i mężczyzn na lata 2006-2010. W ciągu osiemnastomiesięcznego okresu Niemiecka, Portugalska i Słoweńska prezydencja będzie promować akcje na forum europejskim zmierzające do wyrównywania szans i niwelowania różnic płac kobiet i mężczyzn oraz poprawy sytuacji kobiet migrantek w Europie. 
 
 Spotkanie unijnych ministrów w Bad Pyrmont
 
W trakcie spotkania odbyły się cztery panele robocze. Pierwszy panel dotyczył  zmieniających się schematów podziału ról kobiet i mężczyzn. W trakcie dyskusji poruszano kwestie związane z aktywnym uczestnictwem ojców w życiu rodzinnym. Podkreślano wielokrotnie, że równość płci wymaga większego zaangażowania mężczyzn w życie rodzinne. Przedstawiciele państw omawiali zagadnienia związane z urlopem rodzicielskim dla ojców, jego obligatoryjnością bądź dobrowolnością. Wskazywano także na konieczność zmiany ciągle istniejących w społeczeństwach stereotypów, które sytuują kobietę w domu, a mężczyznę tylko w pracy. W trakcie prezentacji wskazano przykład Francji, gdzie wraz ze wzrostem zatrudnienia kobiet rośnie również wzrost liczby urodzonych dzieci, co przeczy stereotypowej wiedzy w tym względzie.

W trakcie drugiego panelu dotyczącego strategicznych przymierzy z przedsiębiorcami, głos zabrała m.in. Minister Anna Kalata. Podkreśliła, że elastyczne formy zatrudnienia umożliwiają wykorzystanie potencjału zarówno kobiet, jak i mężczyzn i pozwalają im jednocześnie na prowadzenie pełnego życia rodzinnego. W tym kontekście Minister Anna Kalata zaprezentowała istniejące w Polsce wybrane rozwiązania prawne dla elastycznych form organizacji pracy. Odnosząc się do roli strategicznych sojuszy z przedsiębiorstwami Minister poinformowała o toczących się obecnie pracach nad Umową społeczną Gospodarka-Rodzina-Praca-Dialog. Odniosła się również do kwestii systemów opieki nad dziećmi oraz wymiaru urlopu macierzyńskiego. Przedstawiciele państw członkowskich dyskutowali także nad koniecznością poprawy sytuacji kobiet wracających do pracy po urlopie macierzyńskim. Podkreślano również konieczność promowania tzw. „dobrych praktyk”.

Minister Anna Kalata w Bad Pyrmont

Dyskusje w ramach panelu trzeciego panelu pod tytułem: „Kobiety i aktywni ojcowie na stanowiskach kierowniczych” skupiły się wokół problemu ograniczania dostępu kobiet do stanowisk kierowniczych oraz zwiększania uczestnictwa ojców w życiu rodzinnym. Uczestnicy dyskusji wskazywali na konieczność zwalczania zjawiska „szklanego sufitu”. Podkreślano przy tym, że niewykorzystanie zasobów dobrze wykształconych i ambitnych kobiet jest zjawiskiem niekorzystnym ekonomicznie. Przedstawiciele państw prezentowali także konkretne działania, jakie podejmowane są przez ich rządy na rzecz wyższego zatrudnienia kobiet, w tym na stanowiskach kierowniczych. W tym kontekście podkreślano znaczenie elastycznych form pracy i konieczności prowadzenia przez firmy polityk równościowych. Podsumowując ten panel prowadząca spotkanie Ursula Von der Leyen powiedziała, że przedsiębiorcy powinni być świadomi, że także mają wpływ na strukturę społeczeństwa.
 
Panel czwarty dotyczył wsparcia kobiet imigrantek i ich dzieci. Wprowadzenia do dyskusji dokonała Nyanko Sabuni, Minister ds. Równości Płci Szwecji. W swoim wystąpieniu podkreśliła, że w polityce skierowanej na poprawę sytuacji kobiet imigrantek należy podkreślać znaczenie podstawowych i uniwersalnych praw człowieka i demokracji. Wskazała na problem wielopłaszczyznowej dyskryminacji kobiet imigrantek – w ich wypadku dyskryminacja związana z pochodzeniem ze strony społeczności przyjmującej częstokroć łączy się z dyskryminacją wewnątrz własnej grupy kulturowej oraz nierównym traktowaniem w rodzinie. W trakcie wystąpień wielokrotnie podkreślano znaczenie dostępu kobiet imigrantek do edukacji i pracy. Praca nie jest bowiem tylko formą uzyskiwania dochodów, ale także powoduje zaangażowanie w życie społeczeństwa.
 
Podsumowując dwudniowe spotkanie Ursula Von der Leyen zaprezentowała trzy główne konkluzje wynikające z przeprowadzonych rozmów. Stwierdziła, że:
  • Europa potrzebuje aktywnych ojców,
  • potrzebne są sojusze z przedsiębiorcami,
  • żaden kraj europejski nie może planować swojej przyszłości bez uwzględnienia roli, jaką odgrywają imigranci.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: