submenu
content

Posiedzenie Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich UE

04-02-2008
Jolanta Fedak, Minister Pracy i Polityk Społecznej oraz Kazimierz Kuberski, Podsekretarz Stanu w MPiPS wzięli udział 1 lutego 2008 r. w nieformalnym posiedzeniu Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich, zorganizowanym przez Prezydencję Słoweńską w Brdo (Słowenia).
 
Spotkanie ministrów
 
Dyskusja Ministrów była poświęcona realizacji wspólnych zasad flexicurity (równoważenie elastyczności i bezpieczeństwa na rynku pracy), ze szczególnym uwzględnieniem specyficznej sytuacji ludzi młodych, starszych pracowników i wymiaru równościowego. Ministrowie zastanawiali się, jak zagwarantować uwzględnienie polityki równościowej we wszystkich politykach oraz jakie specyficzne środki powinny zostać podjęte w celu zagwarantowania wsparcia dla ludzi młodych, starszych pracowników oraz kobiet w ramach wprowadzanych zmian.
 
Zabierając głos w dyskusji Minister J. Fedak poparła opinię Prezydencji o szczególnej sytuacji na rynku pracy osób młodych i starszych oraz przyjęła za zasadne uznanie poprawy sytuacji obu tych grup na rynku pracy jako wspólnego wyzwania dla państw członkowskich.
 
Podkreśliła, że rozwiązania problemów młodzieży przy wchodzeniu na rynek pracy poszukiwać należy przede wszystkim w podniesieniu jakości kształcenia, w tym w dostosowaniu programów nauczania do wymogów rynku pracy. Zaznaczyła, że poprawie adaptacji ludzi młodych do wymogów rynku pracy służyć mogą działania promujące ideę wolontariatu. Instytucja ta sprzyja podnoszeniu kwalifikacji zawodowych uczniów, studentów i absolwentów poprzez rozwój umiejętności praktycznych w okresie przejściowym między nauką i pracą.
 
Z kolei, zachętą do kontynuowania kariery zawodowej przez osoby starsze mogą być zmiany w systemie emerytalnym. Wydłużenie aktywności zawodowej wiąże się z wyższymi emeryturami, co może zachęcać do decyzji o późniejszym przechodzeniu na emeryturę. Również wzmocnienie wsparcia dla pracodawców w wykorzystywaniu oferty edukacji ustawicznej, zapobiegać będzie dezaktualizacji kwalifikacji pracowników, zwłaszcza starszych i poprawi ich możliwości utrzymania zatrudnienia.
 
Minister Fedak zaznaczyła także, że Polska uznaje za celowe stosowanie flexicurity dla zmniejszania bierności zawodowej osób w wieku produkcyjnym.
 
Podkreśliła, że na uwagę zasługuje kwestia zapewnienia we wszystkich podejmowanych działaniach promocji równości kobiet i mężczyzn. Konieczność podjęcia szczegółowych działań, zmierzających do zwiększenia udziału kobiet w sferze zatrudnienia oraz zmniejszenia dysproporcji w zatrudnieniu, bezrobociu i wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn, również stanowi istotny element realizacji polityki zatrudnienia na szczeblu europejskim.
 
Minister J. Fedak poinformowała, że w Polsce problematyka flexicurity stanowi również od dłuższego czasu przedmiot zainteresowania krajowych partnerów społecznych.
 
Minister Fedak podkreśliła znaczenie inicjatywy Komisji Europejskiej w zakresie powołania Misji, która przewiduje upowszechnienie idei flexicurity wśród społeczeństw państw członkowskich. Wyraziła swe szczególne zainteresowanie  zorganizowaniem konferencji w tym zakresie.
 
Podsumowując debatę Vladimir Spidla, Komisarz ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Równości Szans stwierdził, że istnieje zgoda co do tego, iż flexicurity jest koncepcją kompleksową, składającą się z wielu zagadnień, nie dotyczy jedynie rynku pracy, ale także np. polityki w zakresie edukacji. Dlatego niezbędne jest odpowiednie podejście do tego zagadnienia.
 
Marjeta Cotman, Minister Pracy, Rodziny i Stosunków Społecznych Słowenii, przewodnicząca posiedzeniu, podkreśliła, że implementacja wspólnych zasad flexicurity należy do kompetencji państw członkowskich, jednak na poziomie UE potrzebne są działania zapewniające odpowiednią koordynację polityk. Zaznaczyła, że istotną kwestią jest upowszechnienie wspólnych zasad i samej idei flexicurity wśród społeczeństw państw członkowskich tak, aby uzyskać szerokie poparcie dla reform. Konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi i wsparcie grup mających słabszą pozycję na rynku pracy (ludzie młodzi, osoby starsze, kobiety, osoby niepełnosprawne). Celem działań powinno być też likwidowanie luk w traktowaniu kobiet i mężczyzn, tworzenie nie tylko większej ilości, ale także lepszych miejsc pracy oraz warunków umożliwiających godzenie życia zawodowego i rodzinnego.
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: