submenu
content

Gotowy projekt ustawy o emeryturach pomostowych

14-05-2008
Projekt ustawy o emeryturach pomostowych, który 14 maja 2008 r. trafił do partnerów społecznych i do uzgodnień międzyresortowych, został przedstawiony podczas konferencji prasowej. Uzupełnieniem były wyniki badań, dotyczących aktywizacji osób w wieku okołoemerytalnym.
 
- Jest to realizacja zapowiedzi ustawowej, która byłą zapisana w prawie w 1998 r. Przedstawiony projekt realizuje złożoną wówczas obietnicę. Emerytury pomostowe będą wypłacane osobom pracującym w najtrudniejszych warunkach, które nie mogą być w żaden sposób usunięte przez pracodawcę, lub wykonującym prace, w której odpowiadają za bezpieczeństwo innych osób i która wymagają największej sprawności psychofizycznej – powiedziała podczas konferencji Minister Jolanta Fedak. - Nie wszystkie osoby, które w myśl starych przepisów pracowały w tzw. warunkach szczególnych, będą miały prawo do emerytury pomostowej. Rząd chce, by to eksperci medycyny pracy, a nie urzędnicy lub politycy, określali listę rodzajów prac, które są wykonywane w warunkach szczególnych lub mają szczególny charakter.
Konferencja na temat emerytur pomostowych
Emerytura pomostowa będzie dodatkowym, poza systemem emerytalnym, świadczeniem, które osoba uprawniona będzie otrzymywać pomiędzy zakończeniem swojej kariery zawodowej a osiągnięciem wieku emerytalnego. Emerytura ta będzie obliczana przez podzielenie podstawy obliczenia emerytury z FUS, ustalonej w sposób określony w art. 25 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, przez średnie dalsze oczekiwane trwanie życia dla osoby w wieku 60 lat.  
 
Na emeryturę pomostową będzie można przejść na pięć lat przed osiągnięciem wieku emerytalnego (czyli w wieku 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn), w niektórych przypadkach nawet na dziesięć lat przed osiągnięciem tego wieku.
 
Żeby przejść na emeryturę pomostową trzeba będzie jeszcze spełnić inne warunki –odpowiedni ogólny staż ubezpieczeniowy (20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn), staż pracy w warunkach szczególnych lub przy wykonywaniu pracy o szczególnym charakterze - przez co najmniej 15 lat.
 
Większość kosztów finansowania emerytur pomostowych wziąłby na siebie budżet państwa. Rząd chce jednak, by pracodawcy, odpowiedzialni za tworzenie warunków pracy, współfinansowali emerytury pomostowe z dodatkowych, niewielkich składek.
 
Rząd szacuje, że w latach, w których najwięcej osób przechodziłoby na emeryturę pomostową, koszt tych świadczeń wynosiłby ok. 500 mln zł rocznie. W przyszłości system emerytur pomostowych zastąpi odpowiedni system planowania kariery zawodowej. Nikt bowiem nie powinien pracować tak długo w warunkach szczególnych, by doznać uszczerbku dla zdrowia. Chodzi o to, by ludzie po pewnym czasie zmieniali pracę i się przekwalifikowywali.
 
Osoby, które nabędą do końca 2008 r. prawo do wcześniejszej emerytury (tj. będą miały zarówno wiek, jak i staż pracy, który uprawnia do otrzymania takiego świadczenia), będą mogły przechodzić na emeryturę według starych zasad także po 2008 r. Nie ma więc konieczności składania wniosków o przejście na emeryturę już teraz.
 
Dodatkowo osoby, które do końca 1998 r. spełniły wszystkie warunki związane ze stażem pracy pozwalającym na przejście na wcześniejszą emeryturę, mogą z tego uprawnienia skorzystać na mocy istniejących przepisów.
 
- Problem wcześniejszych emerytur wiąże się ściśle z aktywizacją zawodową osób w wieku okołoemerytalnym – stwierdziła Wiceminister  Agnieszka Chłoń-Domińczak. Dlatego Departament Analiz Ekonomicznych i Prognoz zainicjował badania tego problemu. Podczas konferencji eksperci przedstawili wyniki badań: „Dezaktywizacja osób w wieku okołoemerytalnym” oraz „Sprawowanie opieki oraz inne uwarunkowania podnoszenia aktywności w starszym wieku produkcyjnym”.
 
 
Dezaktywizacja osób w wieku okołoemerytalnym
(pobierz plik
pobierz plik w .pdf)
 
Opieka oraz inne uwarunkowania aktywności zawodowej osób w wieku okołoemerytalnym
(pobierz plik pobierz plik w .pdf)
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: