submenu
content

Rozmowy Minister Fedak w Luksemburgu i Brukseli na tematy związane z Prezydencją polską w UE

20-06-2011

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak spotkała się  16 czerwca 2011 r. w Brukseli z przedstawicielami Komisji Zatrudnienia i Spraw Socjalnych Parlamentu Europejskiego, na czele z przewodniczącą Komisji Pervenche Berès oraz Komisarzem ds. Zatrudnienia, Spraw Społecznych i Integracji Społecznej László Andorem.  Celem spotkania było omówienie priorytetów i planów Prezydencji polskiej oraz działań Komisji Europejskiej w II połowie 2011 r. w obszarze zatrudnienia i spraw społecznych. Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego w szczególności byli zainteresowani zamierzeniami Prezydencji polskiej w odniesieniu do projektów  dyrektyw z zakresu prawa pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy,  tzw. dyrektyw migracyjnych (projekt dyrektywy w sprawie wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu podjęcia pracy sezonowej oraz projekt dyrektywy w sprawie wjazdu i pobytu obywateli państw trzecich w celu przeniesienia wewnątrz przedsiębiorstwa), swobodnego przepływu osób i Semestru Europejskiego (jako narzędzia koordynacji polityki gospodarczej w UE w ramach Strategii Europa 2020). Przedstawiciele Parlamentu Europejskiego i Komisarz stwierdzili, iż plany Prezydencji polskiej są bardzo ambitne i życzyli powodzenia w ich realizacji. 

 

Minister Pracy i Polityki Społecznej Jolanta Fedak 17 czerwca 2011 r. wzięła udział w posiedzeniu Rady ds. Zatrudnienia, Polityki Społecznej, Zdrowia i Spraw Konsumenckich w Luksemburgu. Minister Fedak zabrała głos w dyskusji  na temat zaleceń Komisji w zakresie zatrudnienia w kontekście przygotowywanych przez państwa Krajowych Programów Reform oraz w dyskusji na temat wyzwań demograficznych stojących przed państwami Unii Europejskiej. Przedstawiła również priorytety i plany przyszłej Prezydencji polskiej w zakresie zatrudnienia i spraw społecznych. Przy okazji dyskusji  nad  sprawozdaniem  z postępu prac nad projektem  rozporządzenia w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego stanowczo podkreśliła, że swoboda przemieszczania się należy do podstawowych uprawnień obywateli  Unii Europejskiej, a swoboda przepływu pracowników jest jednym z fundamentów rynku wewnętrznego. Zwróciła uwagę, iż Polska była zawsze orędownikiem pełnego stosowania zasad swobodnego przepływu osób. Wskazała, iż Prezydencja polska będzie wspierać Komisję w inicjatywach mających na celu ochronę i poprawę funkcjonowania zasad swobodnego przepływu osób.

 

Minister Jolanta Fedak spotkała się w  Luksemburgu z Wiceprzewodniczącą  Komisji Europejskiej, Komisarz ds. Sprawiedliwości, Praw Podstawowych i Obywatelstwa Viviane Reding, która zapewniła, że Komisja Europejska nie ma żadnych planów zmiany dyrektywy 2004/38 w sprawie prawa obywateli Unii i członków ich rodzin do swobodnego przemieszczania się i pobytu na terytorium Państw Członkowskich, ponieważ  w sposób dostateczny chroni  ona interesy obywateli  i zawiera wystarczające środki dla zwalczania ewentualnych uchybień zasadzie swobody przepływu osób.

 

Konieczność przestrzegania zasady swobodnego przepływu osób Minister Jolanta Fedak podkreśliła również podczas dwustronnej rozmowy z Ministrem Spraw Społecznych i Zatrudnienia Królestwa Niderlandów Panem Henkiem Kampem, na marginesie posiedzenia Rady. Zwróciła uwagę, iż ekonomiści w większości są zdania, że gospodarka holenderska odnosi ogromne korzyści z pracy obywateli państw UE, w tym Polaków. Również system ochrony socjalnej bardziej korzysta na migracji zarobkowych z państw Europy Środkowo-Wschodniej (poprzez podatki i składki na ubezpieczenia społeczne), niż ponosi koszty związane z wypłatą świadczeń, z których korzysta marginalna liczba obywateli państw Europy Środkowej i Wschodniej. Zaznaczyła, iż będzie stanowczo sprzeciwiała się wszelkim działaniom, które godziłyby w zasadę równego traktowania obywateli  państw Unii Europejskiej.  Jeśli osoba pracując w innym kraju UE, płaci podatki i składki, ma prawo korzystać z zabezpieczenia społecznego  w momencie utraty pracy na takich samych prawach jakie przysługują obywatelowi tego państwa. Jednocześnie zwróciła uwagę, iż w opinii Polski problemy związane z migracjami pracowników z Europy Środkowej i Wschodniej,  sygnalizowane przez władze holenderskie, w dużej mierze wynikają z nieuczciwości holenderskich agencji pracy tymczasowej. 

 

Na marginesie posiedzenia Rady  ds. Zatrudnienia  Minister Jolanta Fedak przeprowadziła również rozmowę  z francuską Sekretarz Stanu ds. Solidarności, Aktywnego Włączenia i Rodziny Marie-Anne Montchamp, przedstawiając priorytety Prezydencji Polskiej w obszarze spraw społecznych. Anne Montchamp wyraziła poparcie dla priorytetów  Prezydencji Polskiej dotyczących stawienia czoła wyzwaniom demograficznym oraz godzenia ról zawodowych i rodzinnych zarówno przez kobiety jak i mężczyzn. W tym kontekście wykazała szczególne zainteresowanie konferencjami Prezydencji Polskiej we Wrocławiu 26-27 września i w Krakowie 20-21 października 2011 r. Minister J. Fedak i  Minister  M-A.  Montchamp podkreśliły znaczenie, jakie przywiązują do dialogu i negocjacji społecznych w sprawach dotyczących polityki społecznej. Minister Monchamp zapewniła o współpracy i wsparciu Francji dla realizacji programu Prezydencji Polskiej.

 

Minister Jolanta Fedak przeprowadziła również rozmowę z Sekretarzem Stanu w Ministerstwie  Pracy i Spraw Socjalnych, Andreasem Stormem.  

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: