submenu
content
Minister Kosiniak-Kamysz uczestniczył w debacie na temat konkurencyjności Minister Kosiniak-Kamysz... Minister Kosiniak-Kamysz uczestniczył w debacie na temat konkurencyjności Minister Kosiniak-Kamysz... Minister Kosiniak-Kamysz uczestniczył w debacie na temat konkurencyjności Minister Kosiniak-Kamysz...

Debata o konkurencyjności polskiej gospodarki

18-06-2013

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz wziął udział w debacie „Konkurencyjna Polska: wnioski z raportu o konkurencyjności polskiej gospodarki”, zorganizowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

 

- Zdolność do konkurowania warunkuje szanse rozwojowe Polski, miejsca pracy, inwestycje - powiedział prezydent Komorowski, otwierając debatę. - Istnieje bezpośredni związek między nią, a problemem bezrobocia. Nie przypadkiem Szwajcaria, zajmująca 1 miejsce na liście rankingowej w dziedzinie konkurencji, ma tylko 3-procentowe bezrobocie. Polska jest niestety na 41 miejscu.

 

Podczas debaty zaprezentowano wnioski z raportu nt. konkurencyjności polskiej gospodarki przygotowanego z inspiracji Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej przez niezależny zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Jerzego Hausnera. Raport będzie stanowił podstawę do dyskusji nad stanem konkurencyjności polskiej gospodarki oraz rekomendacjami jej rozwoju do 2015 roku i w dłuższej perspektywie.

 

- Rekomendacje w dużym stopniu dotyczą Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej- powiedział podczas debaty minister Władysław Kosiniak-Kamysz, odnosząc się do uwag, zawartych w raporcie. Zdaniem ministra Kosiniak-Kamysza elastyczność zatrudnienia jest już na odpowiednim poziomie, należy jedynie dbać, by nie była nadużywane. - Potrzebna jest całościowa reforma kodeksu pracy, jest to jednak zadanie długofalowe - dodał minister. Zgodził się również ze stwierdzeniem, że koniec edukacji formalnej musi być początkiem edukacji ustawicznej. - Posłuży temu, powstający w resorcie pracy, plan uruchomienia funduszu szkoleniowego.

 

Minister Kosiniak-Kamysz zwrócił też uwagę na rzecz, której najbardziej oczekują pracodawcy, mianowicie na umiejętność współpracy w grupie i szersze połączenie wymogów rynku pracy z systemem edukacji. Dobrym przykładem wzmocnienia dialogu społecznego jest przeniesienie jego elementów do zakładów pracy, podczas ustalania rozwiązań związanych z elastycznym czasem pracy. - Jednak esencją wszystkich zmian jest podnoszenie dobrobytu polskich rodzin, realizowane choćby przy realizacji polityki prorodzinnej - zakończył minister.

 

W debacie wzięli udział także Olgierd Dziekoński, Sekretarz Stanu Kancelarii Prezydenta RP, prof. Jerzy Osiatyński, Doradca Prezydenta RP oraz grono ekspertów, ekonomistów i przedsiębiorców.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: