submenu
content

Seminarium „Jakość życia w Polsce”

11-07-2013

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz 11 lipca 2013 r. wziął udział w debacie „Jakość życia w Polsce. Aktualny stan i wyzwania w świetle badań.” Debata została zorganizowana w ramach obchodów 95. rocznicy powstania GUS. Odbyła się w Pałacu Prezydenckim.

 

Debatę prowadziła Podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP  Irena Wóycicka. - Zebrali się tu badacze i użytkownicy badań. Badania bowiem mają wartość, gdy są wykorzystywane - powiedziała minister Wóycicka.

 

Z pierwszymi pytaniami zwróciła się do ministra Kosiniak-Kamysza. - Czy badania jakości życia dostarczają wiedzy do planowania polityki społecznej? Jakie potrzeby resort pracy dostrzega jeszcze w tej dziedzinie?

 

Odpowiadając na pytania minister Kosiniak-Kamysz przywołał dominujący ostatnio w medycynie kierunek, nazywany „medycyną opartą na faktach”. - Taka też powinna być polityka polska i europejska. Wyciągająca z badań naukowych wnioski, pozwalające na podjęcie trafnych decyzji. Nie jesteśmy tego w stanie robić bez naukowców. Korzystamy z danych GUS, ale uzupełniamy je o takie badania, jak „Diagnoza społeczna” - powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

 

Dodał też, że wiele działań resortu pracy ma swój początek w badaniach naukowych. Tak było z wydłużaniem urlopów rodzicielskich. - Dowiedzieliśmy się, że istnieje wśród Polek chęć posiadania dzieci, ale też, że chciałyby one spędzać z nimi więcej czasu po urodzeniu. Kolejne badania pokazują potrzebę wsparcia rodzin wielodzietnych - stąd wspieranie idei Karty dużych rodzin.

 

Minister Kosiniak-Kamysz zauważył, że jeszcze dziesięć lat temu w badaniach więcej mówiło się o długości życia. Dziś zaczyna dominować jakość życia. - Wydłużanie się życia niesie za sobą odpowiedzialność za jakość tego życia, szczególnie wśród osób starszych, a ta grupa populacji powiększa się. I tu jest podstawowe pytanie, które musi sobie stawiać każdy polityk: jak podnosić jakość życia współobywateli.

 

W debacie uczestniczyła także Katarzyna Lotko-Czech, Zastępca Dyrektora Departamentu Polityki Regionalnej i Przestrzennej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego, która mówiła o powstającej tam, a mającej przeciwdziałać depopulacji regionu specjalnej strefie demograficznej. Krzysztof Michalski, redaktor Polskiego Radia, przywoływał obowiązek odpowiedzialności dziennikarzy. Prof. Janusz Czapiński, mówił m.in. o kulisach powstawania „Diagnozy społecznej” i o coraz częstszym zjawisku nierzetelności badań społecznych.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: