Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Minister Władysław Kosiniak-Kamysz wziął udział w Małopolskiej Konferencji Publicznych Służb Zatrudnienia, która odbyła się w Krakowie 24 stycznia, pod nazwą „Projekty innowacyjne dla rynku pracy”.
W dyskusji wzięli udział paneliści: Władysław Kosiniak-Kamysz – Minister Pracy i Polityki Społecznej, Marek Sowa – Marszałek Województwa Małopolskiego, Andrzej Martynuska – Dyrektor Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Krakowie, ks. Jacek Stryczek – Prezes Stowarzyszenia „Wiosna”, Stanisława Skwarło – Dyrektor Sądeckiego Urzędu Pracy oraz Ludmiła Zając – Kierownik Działu HR PPHU Centrum. Rozmowę poprowadził dr Piotr Prokopowicz z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Po raz trzeci spotkali się: przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, powiatowych urzędów pracy, Ochotniczych Hufców Pracy, pracodawców, organizacji pozarządowych i instytucji edukacyjnych. Konferencja była szczególną okazją, by docenić zatrudnionych w urzędach pracy. Wybitnie zasłużonym wręczono odznaczenia państwowe. W tym roku z rąk Jerzego Milera Wojewody Małopolskiego otrzymało je szesnastu przedstawicieli z PUP i WUP.
Minister Kosiniak-Kamysz przypomniał, że projekty innowacyjne finansowane bezpośrednio przez MPiPS lub instytucje przez nie nadzorowane, w chwili obecnej są w fazie testowania rozwiązań, a więc przed zasadniczą fazą działań upowszechniających i włączających - Wyzwania, jakie stoją przed nami, to wybór najcenniejszych produktów i włączenie projektów do głównego nurtu polityki - ocenił minister.
Paneliści zastanawiali się także, co musiałoby się zmienić w naszym otoczeniu kulturowym, społecznym i politycznym, aby instytucje publiczne, biznes i organizacje pozarządowe wspólnie włączały się w działania na rzecz utrzymywania skutecznych rozwiązań wypracowanych w ramach projektów. Uczestnicy zgodzili się co do kluczowej roli współpracy między instytucjami na każdym etapie przedsięwzięcia nowatorskiego. Podkreślali, że inwestycje są efektywne, gdy wspierają tworzenie mechanizmów, a nie doraźnych, bieżących działań.
Minister Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na znaczenie innowacyjności dla rynku pracy. - Korzystając z możliwości, jakie dają projekty pilotażowe m. in. sprawdzenia w warunkach rzeczywistych innowacyjnych rozwiązań, mechanizmów współpracy i propozycji narzędzi aktywizacji zawodowejMPiPS zainicjowało realizację dwóch projektów pilotażowych tj.: „Twoja kariera – twój wybór” i „Partnerstwo dla pracy”.
Projekty innowacyjne były autorskimi inicjatywami opracowywanymi przez instytucje partnerskie i nie były ograniczane obowiązującymi przepisami ani zaleceniami instytucji ustawowo zajmujących się danym zakresem tematycznym, np. rynkiem pracy czy pomocą społeczną. - Projektodawcom pozostawiono możliwość poszukiwania nowych lepszych, efektywniejszych sposobów działania i oczekiwano, że powstaną rozwiązania, które będzie można wykorzystać w przygotowywanych rozwiązaniach systemowych - dodał minister.