submenu
content

Rynek pracy wobec zmian demograficznych

19-03-2014

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz i sekretarz stanu Jacek Męcina wzięli udział w konferencji „Rynek pracy wobec zmian demograficznych”, która odbyła się 19 marca w Sejmie.

 

- Niewątpliwe osiągnięcie, jakim jest wydłużenie życia Polaków, stanowi równocześnie wielkie wyzwanie w obszarze polityki społecznej i systemów zabezpieczenia społecznego – powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz podczas swojego wystąpienia w części poświęconej wpływowi zmian demograficznych na zasoby pracy. – Jest też wyzwaniem w celu pobudzenia polityki rodzinnej, służącej wzrostowi urodzeń.

 

Konferencja została zorganizowana przez Instytut Obywatelski, który przygotował raport „Rynek pracy wobec zmian demograficznych”. Tematem konferencji były następujące w Polsce i całej Europie przemiany demograficzne oraz ich konsekwencje dla rynku pracy. Obecnie Polska jest krajem względnie młodym demograficznie (na tle Europy), ale w najbliższych dekadach, wraz ze starzeniem się struktur wieku ludności, sytuacja ta radykalnie się zmieni i Polska będzie jednym z krajów demograficznie najstarszych. W związku z tym bardzo ważne jest przygotowanie się do nadchodzących zmian.

 

Głównym celem konferencji była analiza problemu oraz przedstawienie propozycji reform służących lepszemu dostosowaniu rynku pracy do nowego porządku i złagodzeniu konsekwencji kryzysu demograficznego.

 

- W 2035 roku na jedną osobę na emeryturze będą przypadały tylko dwie aktywne zawodowo – przypomniał minister Kosiniak-Kamysz. – Pulę osób dostępnych na rynku pracy za 20-25 lat już znamy. Zmienić ją może jedynie migracja.  Dlatego podniesienie wieku emerytalnego było koniecznością, wobec twardych danych, mających wpływ na rynek pracy i systemy zabezpieczenia społecznego. Jednak temu procesowi musi towarzyszyć właściwe zarządzanie wiekiem w instytucjach i przedsiębiorstwach.

 

Minister podsumował działania rządu w obszarze polityki rodzinnej. Do najważniejszych należą dostępne dla wszystkich urlopy macierzyńskie, rozwój placówek i instytucji opieki nad małymi dziećmi, wsparcie rodzin wielodzietnych, kompleksowa polityka senioralna z programem aktywności zawodowej i społecznej osób starszych ASOS.

 

- Stoimy w przededniu nowej unijnej perspektywy finansowej – stwierdził minister Kosiniak-Kamysz. – Największy w historii napływ 106 mld euro, poza inwestycjami, w znacznej mierze powinien wesprzeć realizację wymienionych celów.

 

O usprawnieniach rynku pracy w obliczu czekającej nas reformy urzędów pracy mówił podczas konferencji sekretarz stanu Jacek Męcina. Przybliżył zmiany, jakie niesie przyjęta właśnie przez Sejm nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zawiera ona rozwiązania, służące aktywizacji zawodowej zarówno osób w wieku 50+, jak również wchodzących na rynek pracy, co wiąże się z wdrażaniem „Gwarancji dla młodych”.

 

Uczestnicy konferencji szukali odpowiedzi na pytania: jak bardzo można opóźniać wiek emerytalny, jak skutecznie aktywizować zawodowo młodzież oraz jak poprawić sytuację kobiet, niepełnosprawnych i wszelkich innych grup, które na skutek różnych zjawisk oddalają się od rynku pracy.

Rynek pracy wobec zmian demograficznych Rynek pracy wobec zmian... Rynek pracy wobec zmian demograficznych Rynek pracy wobec zmian... Rynek pracy wobec zmian demograficznych Rynek pracy wobec zmian... Rynek pracy wobec zmian demograficznych Rynek pracy wobec zmian... Rynek pracy wobec zmian demograficznych Rynek pracy wobec zmian... Rynek pracy wobec zmian demograficznych Rynek pracy wobec zmian... Rynek pracy wobec zmian demograficznych Rynek pracy wobec zmian... Rynek pracy wobec zmian demograficznych Rynek pracy wobec zmian...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: