Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Minister Władysław Kosiniak-Kamysz 23 kwietnia 2014 r. wziął udział w debacie "Migracja z perspektywy Europy Środowo – Wschodniej: czy grozi nam cywilizacyjna i demograficzna degradacja?”, zorganizowanej przez Jana Kulczyka i Central & Eastern Europe Development Institute w siedzibie Polskiej Rady Biznesu.
Okazją do dyskusji była prezentacja raportu „Migracje w XXI wieku z perspektywy krajów Europy Środkowo-Wschodniej – szansa czy zagrożenie? Raport podejmuje próbę porównania sytuacji migracyjnej w państwach regionu w sytuacji poakcesyjnej, co wobec ograniczonej dostępności danych nie jest zadaniem łatwym. Autorzy raportu uznali, że Polska znajduje się wśród państw o umiarkowanym potencjale emigracyjnym (razem z Bułgarią, Estonią i Słowenią). Do państw o niskim potencjale emigracyjnym zaliczyli Czechy, Słowenię i Węgry; na przeciwnym biegunie (o najwyższej skłonności do emigracji) znajdują się Litwa, Łotwa, Chorwacja i Rumunia.
- Cieszę się, że wyniki raportu pozwalają na odczarowanie często podsycanego przez niektórych polityków negatywnego obrazu polskiej emigracji – powiedział minister Kosiniak-Kamysz. Wszyscy uczestnicy debaty zgodzili się, że swobodny przepływu pracowników – jedna z fundamentalnych swobód unijnych – jest kluczowy zarówno dla rozwoju gospodarek państw członkowskich UE, jak i dla indywidualnego rozwoju zawodowego i poprawy sytuacji życiowej obywateli UE. Polacy są bardzo dobrze postrzegani za granicą, jako solidni pracownicy. Z badań bilansu płatniczego (NBP) wynika, że w ciągu ostatnich 10 lat, pracujący za granicą przesłali do Polski ok. 41 mld euro (z czego 36 mld z państw UE); mimo, iż nie jest to znaczący udział w PKB, jest to jednak znaczące wsparcie dla wielu gospodarstw domowych.
Wyzwaniem jest, aby te czasowe wyjazdy Polaków nie przerodziły się w emigrację osiedleńczą, ponieważ w dłuższej perspektywie oraz wobec zmian demograficznych, może to prowadzić do niekorzystnych zjawisk dla gospodarki. Podkreślano konieczność zapewnienia stabilności zawodowej i bezpieczeństwa socjalnego oraz wzrostu potencjału gospodarczego Polski. Obecnie stosowane instrumenty są ważne i potrzebne; istotne jest jednak by były kontynuowane.
Minister Kosiniak-Kamysz podkreślił wysiłki rządu mające na celu poprawę sytuacji na polskim rynku pracy, w tym osób młodych i przedsiębiorczych. - Rozwiązania wspierające podejmowanie i prowadzenie działalności gospodarczej skierowane są, co ważne, nie tylko wobec osób bezrobotnych - stwierdził.
Zwrócono także uwagę na rosnącą, choć wciąż jeszcze niewielką, atrakcyjność Polski dla imigrantów. Polska w tym zakresie nie odbiega znacząco od państw regionu Europy Środkowo – Wschodniej (odsetek imigrantów na rynku pracy jest niewielki), aczkolwiek wyróżnia się na ich tle stałą tendencją wzrostową w zakresie zainteresowania wśród imigrantów zarobkowych.