submenu
content

O równości płci podczas VI Kongresu Kobiet

09-05-2014
9 maja w ramach VI Kongresu Kobiet odbył się Okrągły Stół Ministrów Unii Europejskiej ds. Równości Płci. 
 
Spotkanie pod hasłem „Równość kobiet i mężczyzn w gremiach decyzyjnych” zgromadziło kilkanaście delegacji rządowych państw europejskich, m.in. Francji, Niemiec, Szwecji i Polski. Gospodarzami debaty byli: Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej oraz Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, pełnomocniczka rządu ds. równego traktowania. 
 
Minister Małgorzata Marcińska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej wskazała, że kobiety w Polsce posiadają odpowiednie kwalifikacje i motywacje do zajmowania kluczowych stanowisk decyzyjnych. - Choć na poziomie ważnych funkcji eksperckich w firmach ich udział jest całkiem spory, to jednak na stanowiskach zarządczych, związanych z władzą w spółkach, jest ich już znacznie mniej. W zarządach i radach nadzorczych mamy niespełna 15% kobiet, zaś kobiet-prezesek jest ok. 7% - powiedziała minister Marcińska. 
 
Przedstawiciele państw europejskich podkreślili konieczność wprowadzenia twardych regulacji w zakresie polityki równościowej. Te z krajów europejskich, które zdecydowały się na zmiany gwarantujące równość płci w gremiach decyzyjnych, odnotowały dużą poprawę m.in. w zakresie obecności kobiet na wyższych stanowiskach w biznesie i polityce.
 
M.in. w Niemczech, Czechach czy Austrii, planowane są konkretne ustawy dotyczące równości płci lub rządowe programy służące temu celowi. Mimo, że udział kobiet na wysokich stanowiskach decyzyjnych w dziedzinie biznesu, polityki czy nauki jest wciąż niski, kraje Unii Europejskiej wprowadzają dobre praktyki w zakresie równości. 
 
Drugą część spotkania stanowiła debata z udziałem przedstawicielek biznesu i organizacji pozarządowych. Uczestnicy podkreślali, że obecność kobiet na najwyższych szczeblach biznesu nie tylko zwiększa zyski firmy, ale także  sprzyja rozwojowi. 
 
- Pozytywne przykłady kobiet z różnych branż, które zajmują najwyższe stanowiska decyzyjne, są niezwykle cenne, gdyż mogą się one stać się wzorem dla innych kobiet – powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz. 
 
Minister przywołując wyniki badań z 2013 r. dotyczące udziału kobiet i mężczyzn w gremiach decyzyjnych podkreślił, że prawie połowa Polaków zgadza się z tym, by minimalny udział kobiet w zarządach i radach nadzorczych był określany przez prawo. 
 
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej wspólnie z Biurem Pełnomocnika Rządu ds. Równego Traktowania realizuje projekt pt. „Równość kobiet i mężczyzn w procesach podejmowania decyzji ekonomicznych – narzędziem zmiany społecznej”, współfinansowany ze środków Instrumentu Wspólnotowego PROGRESS. W ramach projektu przygotowywany jest raport nt. sytuacji kobiet w Polsce w ekonomicznych gremiach decyzyjnych. Powstanie również praktyczne narzędzie dla dyrektorów personalnych wprowadzające działania przyjazne awansom kobiet w ich firmach. 
 
fot. Multimedia Warszawskie fot. Multimedia Warszawskie fot. Multimedia Warszawskie fot. Multimedia Warszawskie
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: