submenu
content

30 lat Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce

08-07-2015

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz był gościem spotkania podsumowującego 30-letnią działalność  Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Uczestniczyli w nim przedstawiciele Stowarzyszenia oraz władz regionów, w których zlokalizowane są Wioski.

 

- 30 lat funkcjonowania Stowarzyszenia pokazuje, że dobre pomysły są ponadczasowe – powiedział minister Kosiniak-Kamysz. – Bez dobrego współdziałania z organizacjami pozarządowymi nie da się wypełniać misji ministerstwa.  Cieszę się też ze współpracy ze Stowarzyszeniem, jako organizacją pożytku publicznego. Najlepszym certyfikatem zaufania jest kwota, jaką otrzymuje ono w ramach przekazywania 1% podatku.

 

W tegorocznym konkursie rozpisanym przez MPiPS w Programie "Świetlica - Dzieci - Praca " na rzecz wsparcia dziecka i rodziny w gminie Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce otrzymało dofinansowanie w wysokości 40 tys. zł. Zadanie będzie realizowane przez Placówkę Wsparcia dziennego "JUTRZENKA" w Lublinie. W jego ramach przewidziano m.in. cykl wyjazdów edukacyjno-kulturalnych z elementami socjoterapii, warsztaty socjoterapeutyczne dla dzieci i grupy samopomocowe dla rodziców.

 

- Od momentu powstania pierwszej Wioski Dziecięcej w Biłgoraju zmieniła się rzeczywistość. Nadeszły inne wyzwania – stwierdził minister Kosiniak-Kamysz. – Należą do nich na przykład odpowiedzialność cyfrowa czy jakże ważna integracja pokoleniowa. Stowarzyszenie doskonale na nie odpowiada, ponieważ nic nie zastąpi osobistych kontaktów międzyludzkich, zwłaszcza realizujących solidarność międzypokoleniową.

 

Wioski Dziecięce są organizacją międzynarodową, działającą obecnie w 133 krajach świata. Pierwsza SOS Wioska Dziecięca powstała w 1949 roku w Austrii. Założył ją Hermann Gmeiner dla dzieci osieroconych podczas II wojny światowej. Zgodnie z ideą założyciela opieka w SOS Wioskach Dziecięcych ma charakter rodzinny. Stowarzyszenie w Polsce obecnie wspiera 465 dzieci i młodzieży w opiece zastępczej i 991 w programach umacniania rodziny. Prowadzi 4 Wioski Dziecięce, 3 Młodzieżowe Wspólnoty Mieszkaniowe, 3 Rodzinne Domy Czasowego Pobytu oraz 11 świetlic środowiskowych.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: