submenu
content

Polskie argumenty w Brukseli

28-03-2017

Minister Elżbieta Rafalska oraz wiceminister Stanisław Szwed 28 marca br. odbyli szereg spotkań w Brukseli, przedstawiając stanowisko i argumenty polskie w kwestiach unijnych dotyczących zatrudnienia i spraw społecznych.

Ministrowie spotkali się w Parlamencie Europejskim  z polskimi eurodeputowanymi w ramach Klubu Polskiego. Dyskusja dotyczyła przede wszystkim rewizji dyrektywy o pracownikach delegowanych. Omówiona została także nowa inicjatywa Komisji Europejskiej - Europejski Filar Praw Socjalnych.  Dodatkowo minister Rafalska przedstawiła  informacje na temat aktualnych prac i priorytetów resortu.

 

Odbyły się też spotkania bilateralne z wybranymi eurodeputowanymi‎ z innych państw członkowskich z Komisji ds. Zatrudnienia i Komisji ds. Rynku Wewnętrznego PE w sprawie prac nad dyrektywą o pracownikach delegowanych.

 

Ministrowie spotkali się z Marianne Thyssen, komisarz ds. zatrudnienia, spraw społecznych, umiejętności i mobilności pracowników. Rozmowy dotyczyły prac nad zmianą rozporządzeń w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, dyrektywy o delegowaniu pracowników i Europejskiego Filaru Praw Socjalnych.

 

Minister Elżbieta Rafalska podziękowała za nieuwzględnienie przez KE w projekcie rozporządzeń w sprawie koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego, propozycji indeksacji w przypadku, gdy dzieci przebywają w innym państwie członkowskim niż pracownik,  podkreślając, że byłoby to niezgodne z zasadą równości i niesprawiedliwe społecznie.

 

W kontekście propozycji Europejskiego Filaru praw Socjalnych, minister wskazała, że Polska jest bardzo zainteresowana współpracą i wymiana dobrych praktyk i doświadczeń w kwestiach społecznych.   - Jesteśmy rządem, który fundamentalnie zmienił politykę społeczną i politykę rodzinną, likwidując w dużym stopniu skrajne ubóstwo, w szczególności ubóstwo dzieci. Dlatego rozumiemy, że skutecznej polityki rodzinnej i społecznej nie da się prowadzić bez wzrostu nakładów na nie – podkreśliła minister Rafalska.  

 

Wskazała także, że ujednolicenie standardów społecznych w UE  byłoby  propozycją zbyt daleko idącą, gdyż należy szanować specyfikę modelów społecznych  w każdym państwie członkowskim UE. Omówiła również ostatnie działania MRPiPS, mające na celu poprawę sytuacji społecznej, wzrost wynagrodzeń i walkę z nadużyciami na rynku pracy.

Minister Rafalska i wiceminister Szwed w Brukseli Minister Rafalska i... Minister Rafalska i wiceminister Szwed w Brukseli Minister Rafalska i... Minister Rafalska i wiceminister Szwed w Brukseli Minister Rafalska i... Minister Rafalska i wiceminister Szwed w Brukseli Minister Rafalska i... Minister Rafalska i wiceminister Szwed w Brukseli Minister Rafalska i...
do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: