Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Podczas dorocznego Letniego Spotkania Lewiatana, kóre odbyło się 13 lipca br. ogłoszono Manifest Przyszłości Pracy. W spotkaniu wzięła udział Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbieta Rafalska, która w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę na wyzwania związane m.in. z rynkiem pracy, procesami demograficznymi oraz dobrobytem ekonomicznym pracowników.
- "Demografia i migracje to niektóre z czynników i zmian wpływających na przyszłość pracy. Musimy walczyć ze zjawiskiem tzw. biednych pracujących" – powiedziała minister Elżbieta Rafalska. - "Musimy pamiętać, że dobra sytuacja na rynku pracy nie jest nam dana na zawsze, musimy być przygotowani na zmiany" - dodała minister rodziny.
Min. @E_Rafalska: nie możemy zapominać o solidaryzmie społecznym, ważna jest tu współpraca z pracodawcami #praca pic.twitter.com/yZuJy1kALf
— Ministerstwo Rodziny (@MRPiPS_GOV_PL) 13 lipca 2017
Letnie Spotkania Lewiatana są doroczną imprezą, organizowaną przez Konfederację Lewiatan. Oprócz jej członków, w wydarzeniu biorą udział między innymi przedsiębiorcy, politycy i przedstawiciele mediów. Podczas Letnich Spotkań Lewiatana ogłaszane są dokumenty programowe w formie manifestów.
Po Manifeście Kapitalistycznym, Europejskim, Społecznym, Klimatycznym, Kulturalnym i kilku innych przyszedł czas na Manifest Przyszłości Pracy. W tym właśnie dokumencie przedsiębiorcy podkreślili, że przyszłość pracy musi być wspólnym projektem. Z tego powodu oczekują wsparcia ze strony polityk publicznych, decydentów i polityków oraz partnerów społecznych.
Chodzi m.in. o wsparcie w zakresie dostosowania prawa i stosunków pracy do wymogów gospodarki XXI wieku oraz dostosowania jakości edukacji do wymogów nowoczesnego rynku pracy. Ważną kwestią jest także efektywne kształcenie przez całe życie, łącznie z systemem skutecznego przekwalifikowania, a także umożliwianie pracownikom godzenia pracy z potrzebami życia prywatnego, w tym zapewnienia dostępu do opieki nad dziećmi i osobami zależnymi oraz wsparcia ich mobilności. Z pełną treścią Manifestu Przyszłości Pracy można zapoznać tutaj.