Ogłoszenie o poszukiwaniu wykonawcy usługi badawczej
15-05-2006
Departament Rynku Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej poszukuje wykonawcy badania współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwoju Zasobów Ludzkich, Działanie 1.1, schemat A. Jego celem będzie zweryfikowanie funkcjonalności Publicznych Służb Zatrudnienia w aktualnie obowiązującym środowisku prawnym oraz organizacyjnym. Badanie będzie realizowane w ramach projektu pt.: Analiza funkcjonowania urzędów pracy po ich włączeniu do administracji samorządowej.
Badanie powinno odpowiedzieć na następujące pytania:
-
Czy reforma samorządowa, w tym likwidacja systemu urzędów pracy, przyniosła zakładane rezultaty w obszarze rynku pracy?
-
Czy usytuowanie urzędów pracy w strukturze samorządów usprawnia, czy utrudnia realizację ustawowych zadań?
-
Czy struktura publicznych służb zatrudnienia w obecnej postaci odpowiada wyzwaniom rynku pracy?
-
Czy ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przyczyniła się do przełamania niskiej skuteczności funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia?
-
Czy nowa jakość kompetencji publicznych służb zatrudnienia (wprowadzona ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy) przyniosła widoczne zwiększenie oferty usług dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy?
-
Czy zasoby finansowe, kadrowe oraz wyposażenie lokalowo-sprzętowe będące w dyspozycji publicznych służb zatrudnienia są wystarczające do realizacji stawianych przed nimi zadań?
-
Czy postawione przed publicznymi służbami zatrudnienia zadania są adekwatne do potrzeb rynku pracy?
-
Czy obecny system wdrażania EFS jest dostosowany do stanu organizacyjnego PSZ oraz czy ich obecny kształt pozwala na skuteczną absorpcję tych środków?
-
W jakim stopniu relacje (współpraca czy rywalizacja) pomiędzy PSZ a innymi instytucjami rynku pracy wpływają na efektywność ich działania i w jaki sposób, o ile jest taka potrzeba, można te relacje usprawnić?
-
W jaki sposób obecny system finansowania PSZ wpływa na ich efektywność?
Oczekujemy, że w badaniach zastosowane zostaną:
a) analiza literatury, ekspertyz i raportów, które dotyczą organizacji i funkcjonowania PSZ w Polsce przed i po reformie samorządowej; analiza struktury organizacyjnej PSZ i ich funkcjonalności w kontekście stawianych im zadań w innych krajach członkowskich UE;
b) w badaniach bezpośrednich, którymi objęci zostaną pracownicy PSZ, a także osoby i instytucje (w tym przedsiębiorcy i organizacje przedsiębiorców) korzystające z usług PSZ, zastosowane zostaną m.in.:
Zakładamy, że w pierwszej, wstępnej fazie badania, badaniu ankietowemu poddane zostaną wszystkie instytucje PSZ oraz wybrane osoby (m.in. bezrobotni z różnych obszarów) i instytucje korzystające z ich usług.
Oczekujemy, że w kolejnej fazie badania, dogłębnie przebadane zostaną urzędy o różnej specyfice i obszarze działania (zróżnicowanych m.in. ze względu na strukturę bezrobocia, rynek pracy etc.), a także wybrane osoby i instytucje z otoczenia PSZ.
W oparciu o przeprowadzone badania powinien zostać opracowany raport końcowy zawierający analizę badań oraz wypływające z niej wnioski wraz z ewentualnymi rekomendacjami zmian regulacji prawnych i organizacyjnych.
Jeżeli są Państwo zainteresowani przeprowadzeniem tego badania, prosimy o przedstawienie propozycji w formie pisemnej zawierającej cenę usługi (budżet powinien być przygotowany i przedstawiony w oparciu o metodologię budżetów projektów EFS), jej zakres merytoryczny, wielkość i rodzaj próby badawczej, okres realizacji oraz informację na temat kadry jaka będzie zaangażowana w realizację tego projektu do Departamentu Rynku Pracy w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, do 9 czerwca 2006 r. Przesyłane propozycje powinny obejmować swym zakresem wszystkie wskazane w niniejszym piśmie elementy, począwszy od zakresu badania (pytania wymienione powyżej), a skończywszy na informacji na temat kadry. Wszelkich informacji w tej sprawie udziela Piotr Majewski tel. (022) 4616121, e-mail: piotr.majewski@mpips.gov.pl