Ministrowie pracy i budownictwa chcą poprawić sytuację na rynku pracy
21-02-2007
Minister Pracy i Polityki Społecznej Anna Kalata i Minister Budownictwa Andrzej Aumiller rozmawiali 21 lutego 2007 r. na temat wspólnych działań, służących poprawie sytuacji na rynku pracy. Za szczególnie ważne uznali zaspokojenie deficytu pracowników w budownictwie. Niedobór w tej branży jest szacowany na 150 tys. osób.
Ministrowie zgodzili się, że oprócz rozwiązań długofalowych, konieczne jest wprowadzenie działań doraźnych, które mogą jak najszybciej poprawić sytuację przedsiębiorców budowlanych i zapewnić realizację dużych inwestycji, w tym finansowanych przy udziale środków unijnych.
Będą zmniejszone znacząco – nawet dziesięciokrotnie – opłaty za zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemców. Zawody uznane za deficytowe zostaną zwolnione z opłat – sytuację na lokalnym rynku pracy będą na bieżąco monitorowali marszałkowie województw. Rozważana jest również rezygnacja z tak zwanego „testu rynku pracy” w przypadku cudzoziemców delegowanych do pracy w Polsce.
Podczas spotkania zaproponowano powołanie ogólnopolskiej organizacji rynku pracy – Państwowej Agencji Zasobów Ludzkich – koordynującej wszystkie formalności, związane z wydawaniem zezwoleń na pracę, a także kontrolującej rynek pracy. Zdaniem ministrów niezbędna jest liberalizacja, dotycząca nadmiernej biurokracji i kosztów pracy, jednak przeprowadzona tak, by nie doprowadzić do deregulacji i nieprawidłowości na rynku pracy.
W najbliższym czasie powstanie diagnoza rynku pracy, dająca szczegółowy opis rzeczywistego stanu bezrobocia w poszczególnych regionach, zawodów deficytowych, wielkości imigracji, preferencji cudzoziemców w zakresie korzystania z ubezpieczeń społecznych.
Spotkania ministrów będą kontynuowane.