submenu
content

Konferencje zorganizowane przez Departament Rynku Pracy

24-12-2007

• W dniu 14 grudnia 2007 r., w Sali pod Kopułą w Ministerstwie Gospodarki odbyło się spotkanie publicznych służb zatrudnienia. Spotkanie otworzyła Pani Minister Czesława Ostrowska, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Pani Hanna Świątkiewicz-Zych, Dyrektor Departamentu Rynku Pracy MPiPS. Do udziału w spotkaniu zaproszono wszystkich dyrektorów powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy oraz przedstawicieli wszystkich wydziałów polityki społecznej urzędów wojewódzkich.
Celem spotkania było:
- podsumowanie zagadnień związanych z zakończonym szkoleniem w zakresie wdrażania standardów usług, zorganizowanym o przeprowadzonym przez pracowników Departamentu Rynku Pracy, w którym uczestniczyli zainteresowani przedstawiciele tzw. kluczowych zawodów powiatowych urzędów pracy,
- przedstawienie priorytetów dotyczących wdrażania rozporządzeń Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 2 marca 2007 roku w sprawach: standardów usług rynku pracy oraz szczegółowych warunków prowadzenia przez publiczne służby zatrudnienia usług rynku pracy,
- omówienie kwestii dotyczących finansowania zadań publicznych służb zatrudnienia z Funduszu Pracy.
Ponadto w drugiej części spotkania zaprezentowano zgromadzonej kadrze kierowniczej publicznych służb zatrudnienia wyniki badań przeprowadzonych we wszystkich urzędach pracy (powiatowych i wojewódzkich) w ramach projektu współfinansowanego z EFS Analiza funkcjonowania urzędów pracy po ich włączeniu do administracji samorządowej.

• W dniu 18 grudnia 2007 r. odbyła się konferencja zorganizowana przez Departament Rynku Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, poświęcona podsumowaniu rezultatów projektu pn. Opracowanie i upowszechnienie krajowych standardów kwalifikacji zawodowych. Projekt ten współfinansowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego, a realizowany w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich 2004 - 2006, Działanie 1.1. „Rozwój i modernizacja instrumentów i instytucji rynku pracy”.
Celem bezpośrednim konferencji było upowszechnienie dorobku projektu w kontekście możliwości zastosowań standardów kwalifikacji zawodowych, oraz integrowanie środowiska pracy i edukacji wokół idei budowania i wykorzystania krajowych standardów kwalifikacji zawodowych. W szerszej perspektywie - tak jak cały projekt - konferencja stanowiła jeden z etapów służących budowaniu Krajowych Ram Kwalifikacji.
Konkretny dorobek projektu można posumować następująco:
- na podstawie badań u pracodawców opracowano 200 opisów standardów kwalifikacji zawodowych i umieszczono je w elektronicznej bazie danych MPiPS; są dostępne pod adresem: www.standardyiszkolenia.praca.gov.pl
- przeprowadzono akcje popularyzacji krajowych standardów kwalifikacji: m.in. zorganizowano 12 seminariów regionalnych, 2 konferencje ogólnokrajowe, wydano broszury informacyjne, artykuły i publikacje książkowe, a także przygotowano komplety broszur z opisami standardów,
- dokonano oceny efektywności wykorzystania w praktyce 53 pierwszych standardów opracowanych w ramach projektów Phare.
W ramach upowszechniania dorobku projektu komplety broszur z opisami standardów kwalifikacji rozprowadzone są wśród potencjalnych użytkowników, w tym m.in. są kierowane do: ministerstw i urzędów centralnych, powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy oraz Centrów Informacji i Planowania Kariery Zawodowej, Centrów Kształcenia Ustawicznego i Centrów Kształcenia Praktycznego, instytucji szkoleniowych i Ochotniczych Hufców Pracy.
Konferencję otworzyła Pani Minister Czesława, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej oraz Pani Hanna Świątkiewicz-Zych, Dyrektor Departamentu Rynku Pracy MPiPS. Dorobek projektu zaprezentowali przedstawiciele konsorcjum, wyłonionego w ub. roku do realizacji głównych zadań projektu, w składzie: Doradca Consultans Ltd., Instytut Technologii Eksploatacji, Demos Polska i Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Program konferencji obejmował także m.in. wystąpienia pana Stanisława Drzażdżewskiego z Departamentu Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Ministerstwa Edukacji Narodowej, pana Mike’a Colesa z Wielkiej Brytanii, reprezentującego Qualification Curriculum Agency w Londynie, inspiratora idei Europejskich Ram Kwalifikacji, pana Serge’a Ravet, prezesa instytucji europejskich we Francji i w Belgii, zajmujących się kształceniem w formule e-learning, a także – przedstawicieli organizacji pracodawców: pana Jacka Męciny reprezentującego Lewiatan – Polską Organizację Pracodawców Prywatnych i pana Macieja Prószyńskiego - reprezentującego Związek Rzemiosła Polskiego. W konferencji wzięło udział ponad 150 przedstawicieli różnych środowisk, w tym resoru pracy, resortu edukacji, przedstawicieli pracodawców i ich organizacji, organizacji branżowych i związków zawodowych.

• W dniu 19 grudnia 2007 r. odbyła się konferencja zorganizowana przez Departament Rynku Pracy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, poświęcona podsumowaniu rezultatów czterech projektów realizowanych w ramach SPO RZL, koncentrujących się na kwestiach funkcjonowania publicznych służb zatrudnienia oraz stosowanego przez nie instrumentarium.
- Projekt pn. Analiza funkcjonowania urzędów pracy po ich włączeniu do administracji samorządowej – było to badanie funkcjonalności urzędów pracy po reformie samorządowej. Badanie pozwoliło na zdiagnozowanie istniejącego stanu organizacyjno-prawnego urzędów pracy.
- Projekt badawczy pn. Badanie aktywności zawodowej absolwentów w kontekście programu „Pierwsza Praca”, którego celem było poznanie aktywności zawodowej absolwentów po ukończeniu edukacji. Badanie to pozwoliło uzyskać wiedzę jak młodzi ludzi oceniają wchodzenie na rynek pracy po ukończeniu szkoły oraz Program „Pierwsza Praca”, którego głównym celem było ułatwienie absolwentom wejścia na rynek pracy.
- Kolejny projekt o charakterze badawczym pn. Efektywność usług i instrumentów rynku pracy służących podnoszeniu kwalifikacji bezrobotnych – miał na celu dokonanie wszechstronnej oceny efektywności usług i instrumentów rynku pracy służących podnoszeniu kwalifikacji bezrobotnych, realizowanych w ramach działalności urzędów pracy oraz przedłożenie propozycji modernizacji rozwiązań prawno-organizacyjnych umożliwiających wzrost skuteczności i efektywności usług i instrumentów rynku pracy służących podnoszeniu kwalifikacji bezrobotnych oraz modyfikacji sposobu definiowania i mierzenia efektywności tych usług i instrumentów.
- W ramach projektu pt. Programy szkoleń modułowych dla kadr publicznych służb zatrudnienia opracowane zostały programy szkoleń modułowych (w oparciu o metodę MES) wraz z materiałami szkoleniowymi dla kluczowych stanowisk w urzędach pracy tj. pośrednik pracy, doradca zawodowy, specjalista ds. rozwoju zawodowego, lider klubu pracy, specjalista ds. programów. Upowszechnienie tych programów i realizowanie na ich podstawie systematycznych szkoleń pracowników urzędów pracy będzie kolejnym działaniem, realizowanym w perspektywie lat 2008-2013.
Wszystkie raporty zostaną udostępnione na stronach internetowych MPiPS - www.mpips.gov.pl www.psz.praca.gov.pl.
W konferencji uczestniczyło ponad 100 osób. Byli to przedstawiciele powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy uczestniczących w badaniu oraz innych instytucji administracji centralnej i partnerów społecznych.

• W dniu 20 grudnia 2007 r. odbyło się posiedzenie Naczelnej Rady Zatrudnienia z udziałem Pani Minister Czesławy Ostrowskiej. Na posiedzeniu omówiono plan finansowy Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na 2008 rok, projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie algorytmu ustalania kwot środków Funduszu Pracy na finansowanie zadań w województwie oraz projekt Krajowego Planu Działań na Rzecz Zatrudnienia na 2008 rok. Rada zajęła stanowisko w sprawie poselskiego projektu ustawy o zmianie ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Następne posiedzenie NRZ zaplanowano na 31 stycznia 2008 roku.

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: