submenu
content
Briefing Minister Jolanty Fedak poświęcony sytuacji na rynku pracy Briefing Minister Jolanty... Briefing Minister Jolanty Fedak poświęcony sytuacji na rynku pracy Briefing Minister Jolanty... Briefing Minister Jolanty Fedak poświęcony sytuacji na rynku pracy Briefing Minister Jolanty... Briefing Minister Jolanty Fedak poświęcony sytuacji na rynku pracy Briefing Minister Jolanty... Briefing Minister Jolanty Fedak poświęcony sytuacji na rynku pracy Briefing Minister Jolanty... Briefing Minister Jolanty Fedak poświęcony sytuacji na rynku pracy Briefing Minister Jolanty...

Sytuacja na rynku pracy w październiku 2011 roku

10-11-2011

- Stopa bezrobocia w październiku wyniosła 11,8 proc. i to jest bardzo dobra wiadomość - powiedziała podczas briefingu, poświęconego sytuacji na rynku pracy, Minister Jolanta Fedak. - Duży wpływ na to miały działania Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej - choćby ustawa ułatwiajaca legalne zatrudnianie niań. Dzięki niej ponad trzy tysiące osób znalazło pracę.

 

Stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca września br.) wyniosła w październiku 2011 roku 11,8 proc. i w  porównaniu do września 2011 roku nie uległa zmianie.

W październiku 2010 roku ten wskaźnik kształtował się na poziomie 11,5 proc. i w porównaniu do września 2010 roku także nie zmienił się. Wzrost stopy bezrobocia w październiku 2011 roku (w granicach od 0,1 punktu do 0,2 punktu) odnotowano w ośmiu województwach. Największy wzrost natężenia bezrobocia miał miejsce w województwie warmińsko-mazurskim. Spadek stopy bezrobocia (o 0,1 punktu) odnotowano jedynie w województwie świętokrzyskim. W pozostałych siedmiu województwach stopa bezrobocia w porównaniu do poprzedniego miesiąca nie uległa zmianie.
 

Liczba bezrobotnych w końcu października 2011 roku wyniosła 1 868,8 tys. osób (na podstawie meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy) i w porównaniu do końca września 2011 roku wzrosła o 7,1 tys. osób (o 0,4 proc.). Dla porównania w analogicznym okresie 2010 roku (październik - wrzesień) odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 6 tys. osób (o 0,3 proc.), był on więc minimalnie słabszy.
 

Względny (procentowy) wzrost liczby bezrobotnych w październiku 2011 roku odnotowano w jedenastu województwach, przy czym najsilniejszy w województwie pomorskim i zachodniopomorskim, gdzie liczba bezrobotnych w porównaniu do poprzedniego miesiąca zwiększyła się o 1 proc. (o 1 tys. osób). W dwóch województwach (lubuskim i łódzkim) zmiany bezwzględne w liczbie bezrobotnych były tak małe, że nie wpłynęły na zmiany w wartościach względnych (wzrost o 25 osób w województwie lubuskim i spadek o 39 osób w województwie łódzkim). W pozostałych trzech województwach (mazowieckim, opolskim i świętokrzyskim) miał miejsce spadek liczby bezrobotnych, najsilniejszy w województwie świętokrzyskim (o 0,9 proc. tj. o 700. osób).

Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że wzrost liczby bezrobotnych w październiku br. w głównej mierze spowodowany był:
• rejestracją osób po zakończeniu umów na czas określony;
• rejestracją osób po zakończeniu prac sezonowych (m.in. w turystyce, budownictwie, ogrodnictwie, leśnictwie) oraz zakończeniem aktywnych form przeciwdziałania bezrobociu;
• spadkiem liczby ofert pracy zgłaszanych do urzędów pracy, a tym samym zmniejszoną liczbą podjęć pracy.
 

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w październiku 2011 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 54,5 tys. i w porównaniu do września 2011 roku spadła o 14,5 tys. (o 21 proc.).

Dla porównania w październiku 2010 roku pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 88,8 tys. ofert pracy (o 10,2 tys., tj. o 10,3 proc. mniej, niż we wrześniu 2010 roku). Spadek liczby wolnych miejsc pracy w październiku 2011 roku odnotowano we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy względny - o 31,2 proc., w województwie zachodniopomorskim (o 1 100 ofert) i województwie świętokrzyskim (o 600 ofert).

do góry Ostatnia modyfikacja: 30-11-2020
Ideo Realizacja: 
CMS Edito  Powered by: 
Hostlab  Hosted by: