Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Podsekretarz Stanu w MPiPS Czesława Ostrowska otworzyła konferencję regionalną „Centra Aktywizacji Zawodowej (CAZ) – pierwsze doświadczenia”, podsumowującą badanie przeprowadzone we wszystkich CAZ w Polsce. Konferencja odbyła się 3 października 2012 r. w warszawskim „Domu Chłopa”. W konferencji wzięli udział pracownicy urzędów pracy oraz przedstawiciele administracji lokalnej.
Badanie zostało przeprowadzone w 341 jednostkach CAZ w całym kraju, a jego celem była analiza rozwiązań dotyczących organizacji Centrów Aktywizacji Zawodowej. W trakcie konferencji przedstawiono najciekawsze rozwiązania funkcjonowania wybranych Centrów. Uzyskane informacje oraz obszerne materiały informacyjno-promocyjne staną się inspiracją do wdrożenia w urzędach pracy wielu ciekawych pomysłów, które przyczynią się do usprawnienia pracy CAZ oraz podniesienia efektywności realizowanych usług rynku pracy.
Centra Aktywności Zawodowej to wydzielone - dzięki zmianom w nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy - specjalne komórki w urzędach pracy, do zadań których należy istota pracy z bezrobotnymi, to znaczy poradnictwo i pośrednictwo zawodowe, prowadzone przez osobistych doradców, mających bezpośrednie kontakty z pracodawcami i znających specyfikę sytuacji konkretnego klienta. Koszty modernizacji urzędów pracy, wynoszące 43 mln zł, pokryto do wysokości 80 proc. inwestycji z Funduszu Pracy.
- Centra Aktywności Zawodowej są symbolem nowej filozofii w podejściu do pracy z bezrobotnymi – powiedziała podczas otwarcia konferencji Minister Ostrowska. – Najważniejszy powinien być klient instytucji rynku pracy. Dlatego te rozwiązania służą oddzielaniu funkcji pasywnych urzędów pracy, takich jak – niezbędna skądinąd – rejestracja bezrobotnych czy wydawanie zaświadczeń, od funkcji aktywnych, do jakich należy pomoc w poszukiwaniu pracy. XXI wiek wymaga innego podejścia do klienta instytucji rynku pracy. Stąd „Zielona linia”, która wkrótce zostanie wzbogacona o sieciowy moduł „aktywny doradca zawodowy”, możliwość internetowej rejestracji bezrobotnych w urzędach pracy czy wdrażany wkrótce pilotaż systemu, powierzającego pracę z długotrwale bezrobotnymi prywatnym pośrednikom.
- Publiczne służby zatrudnienia są bardzo silne we wszystkich krajach OECD – uspokoiła równocześnie Minister Czesława Ostrowska – nie ma niebezpieczeństwa, że prywatne firmy przejmą całość zadań urzędów pracy w Polsce.
Podczas całodniowej konferencji zaprezentowano ideę Centrów Aktywizacji Zawodowej, założenia projektu oraz najważniejsze ustalenia, wynikające z badania. – Rekomendacje, oparte na wynikach badań, przekazaliśmy Ministerstwu Pracy i Polityki Społecznej oraz urzędom pracy – zapewniła Irena Wolińska, Koordynator Projektu PSDB Sp. z o.o. – Resortowi pracy zalecamy utrzymanie i rozwijanie działalności CAZ, zaś urzędom m.in. zlikwidowanie barier architektonicznych, utrudniających osobom niepełnosprawnym korzystanie z usług pośrednictwa czy wdrożenie lepszej ścieżki obsługi klienta.
Uczestnicy konferencji zapoznali się nie tylko z wynikami badań, ale także z prezentacją, pokazującą działanie CAZ w Gdańsku, obejrzeli powstały we Wrocławiu film i mogli wziąć udział w panelu dyskusyjnym „CAZ – doświadczenia na przyszłość”.