Przejdź do menu głównego | Przejdź do podmenu | Przejdź do treści
Przyczyny, korzyści i koszty oraz perspektywy w zakresie alternatywnych form zatrudnienia były przedmiotem obrad konferencji pt. „Elastyczne formy zatrudnienia – wybór czy przymus ekonomiczny?”. Gościem konferencji, która odbyła się 2 października 2012 r. w Warszawie, był Sekretarz Stanu w MPiPS Jacek Męcina.
Na pytanie, postawione w tytule konferencji, odpowiedzi poszukiwali przedstawiciele instytucji naukowych, biznesu, partnerów społecznych oraz strony rządowej.
Elastyczne formy zatrudnienia, na tle tendencji w Europie, omawiano w kontekście sytuacji spowolnienia gospodarczego oraz wyzwań współczesnego świata.
Uczestnicy konferencji podkreślali nieuchronność nowych form zatrudnienia, które niosą ze sobą szereg korzyści zarówno dla pracujących jak i pracodawców. Są one szansą dla wchodzących lub powracających na rynki pracy, sposobem na łączenie obowiązków rodzinnych i służbowych, a także pozwalają utrzymać rentowność firm najbardziej podatnych na zmiany gospodarcze. Strona związkowa podkreślała konieczność zapewnienia praw pracowniczych oraz poczucie stabilizacji zatrudnienia. Zwróciła również uwagę na brak pewnych możliwości (np. dostęp do kredytu) w przypadku osób zatrudnionych na umowy cywilno-prawne.
Wszyscy zgadzali się, że należy dążyć do wypracowania najbardziej optymalnych rozwiązań w dialogu społecznym, eliminując przy tym ewentualne negatywne zjawiska, jakie mogą towarzyszyć przy stosowaniu tego typu form zatrudnienia.